Політична економія як навчальна дисципліна Запорізького машинобудівного інституту бере свій початок з утворення у 1957 році кафедри політичної економії. Вона є фундатором економічного напрямку в технічному закладі.

У процесі розвитку університету зросла кількість факультетів, підвищилась необхідність надання економічних знань організаторам виробництва. У 1965 році зі складу кафедри політичної економії відокремилась кафедра економіки і організації виробництва. З 1965 року дві кафедри існували паралельно до 2012 року, коли відбулося об'єднання цих двох кафедр під керівництвом професора, доктора економічних наук В.Г.Прушківського. Нова об'єднана кафедра отримала назву кафедри економічної теорії та підприємництва. У вересні 2015 року кафедру було реорганізовано, на основі кафедри економіки і організації виробництва було створено нову кафедру підприємництва, торгівлі, та біржової діяльності, а кафедра політичної економії продовжує працювати під назвою кафедри економічної теорії та підприємництва.

Кафедру політичної економії в період з 1965 року очолювали:

• 1965-1967 рр. – доцент, к.е.н., Бандурко Г.Є.
  • 1968-1972 рр. – доцент, к.е.н., Кушнарьова Т.Ф.
  • 1972-1978 рр. – доцент, к.е.н., Губенко П.Т.
  • 1979-1998 рр. – доцент, к.е.н., Завіновський О.Я.
  • з вересня 1998 року – д.е.н., Прушківський В.Г.
  • з березня 2015 - липень 2015 року - в.о., доцент, к.т.н., Остапенко В.В.
  • з вересня 2015 - по теперешній час - доцент, к.е.н., Губарь О.В.

З 70-х років кафедра поповнилась молодими викладачами, випускниками Київського державного університету. Зростанню якісного складу кафедри сприяв захист кандидатських дисертацій викладачами: Понеділко В.Г., Кульнєвою Г.М., Палієм В.В., Жаданом М.І., Прушківським В.Г.

У 90-ті роки відбувся перехід до викладання нового курсу – Основи економічної теорії – на усіх факультетах університету. Викладання нової дисципліни зумовило необхідність перекваліфікації викладачів кафедри. Створення факультету економіки та управління обумовило впровадження в навчальний процес нових дисциплін: «Макроекономіка», «Мікроекономіка», «Економічна теорія»,«Історія економічних вчень». Підготовку лекцій та методичне забезпечення цих дисциплін взяли на себе доценти Кульнєва Г.М., Ногіна С.М., Прушківський В.Г., Понеділко В.Г., Палій В.В., ст. викладач Домбровська С.І., Щербакова Т.А., Адамович Ю.Ю., та асистенти Лубенець І.О. і Федорченко О.К.

Сьогодні на кафедрі викладається 7 дисциплін: «Політична економія», «Економічна теорія», «Мікроекономіка», «Макроекономіка», «Історія економіки та економічної думки», «Регіональна економіка», «Глобальна економіка».

Підготовку лекцій та методичне забезпечення цих дисциплін гарантують викладачі кафедри, серед них проф., д.е.н. Прушківський В.Г., доценти Губарь О.В., Афендікова Н.О., Кригульська Т.Б., Юрченко В.І., Чумак О.В., Сидорук І.С., старший викладач Лук'яненко Н.Е.

Викладачі кафедри проводять активну профорієнтаційну роботу.

За останні роки захистили докторські дисертації – Прушківський В.Г., кандидатськи дисертації – Губарь О.В., Юрченко В.І., Сидорук І.С., Чумак О.В.

У період реалізації ринкових реформ підвищилася роль економічних наук, досягнення яких активно втілюються в життя, а викладачі та співробітники кафедри віддають свої знання та досвід на підготовку високопрофесійних спеціалістів. Викладачі кафедри постійно займаються підвищенням кваліфікації, особистим розвитком та беруть участь у різних конференціях та наукових семінарах. Це сприяє постійному підвищенню якості викладання дисциплін та професійного рівня викладачів.