Ви є тут

Головна

кафедра українознавства

Історія України XX століття – «новий Апокаліпсис, нове «Дантове пекло», як писав у своєму «Щоденнику» Олександр Довженко. «Коли подумаю, що сталося і що робиться, скільки страждань, кривди, смерті, жорстокості нелюдської, неземної, пекельних мук, нечуваної люті, катувань, неправди, прихованих скорбот, лжі, заслань і розстрілів. Скільки нелюбові до народу і боязні його невсипущого духу! Боже мій… Скільки розбитих духовно і фізично сердець. П'ятнадцять мільйонів трупів і вигнанців. Я не знаю нічого страшнішого у світі» (22.IX.1945. О.П. Довженко. «Щоденник»).

У кінці листопада згідно Указу Президента України від 26 листопада 1998 року № 1310 «Про встановлення Дня пам'яті жертв голодоморів» (із змінами, внесеними згідно з Указом Президента України від 21 травня 2007 року № 431) вшановується пам'ять жертв Голодомору 1932 – 1933 рр. в Україні. Пропонуємо витяги з деяких документів, опубліковані у збірнику документів «Голод 1932 – 1933 років на Україні: очима істориків, мовою документів» (К., 1990):

8-9 жовтня 2015 року в приміщенні Запорізького національного технічного університету кафедра українознавства та загальної мовної підготовки ЗНТУ при сприянні Міністерства освіти і науки України, Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України, Запорізької обласної державної адміністрації та Запорізького обласного краєзнавчого музею провела традиційну ХІ Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Державна етнонаціональна політика: правовий та культурологічний аспекти в умовах Півдня України», присвячену 115-й річниці ЗНТУ. В конференції, окрім науковців Запоріжжя, взяли участь представники наукових осередків Дніпропетровщини, Донеччини, Київщини, Криму, Одещини, Херсонщини та Хмельницької області. Загалом на конференцію було подано більше майже дев'яносто наукових статей і матеріалів.

27-28 березня відбувся ІІ тур Всеукраїнської студентської олімпіади з історії України, який цього року проходив у Криворізькому національному університеті. Від Запорізького національного технічного університету в змаганнях взяли участь переможці І туру олімпіади – студенти груп ГФ-213 Коновальчук Антон, РТ-513 Авременко Сергій та Т-314 Марченко Ольга під керівництвом асистента каф. українознавства Чумаченко Ольги Анатоліївни. Усього у вирішальному етапі брали участь 108 студентів – представників провідних ВНЗ м. Києва, Харкова, Дніпропетровська, Кривого Рогу, Ніжина, Чернігова, Чернівців, Тернополя, Миколаєва, Херсону, Хмельницька, Одеси, Луганська, Донецька, Глухова, Сум, Умані та Львову. Студенти змагалися за звання найкращих знавців історії рідної держави у двох секціях – майбутніх істориків та фахівців інших спеціальностей – неісторичних.

26 лютого 2015 р. у ІІ корпусі Запорізького національного технічного університету відбувся І тур Всеукраїнської студентської олімпіади з історії України. У ній взяли участь студенти першого та другого курсів нашого навчального закладу, які протягом першого семестру проявили себе у вивченні історії рідної країни.

Олімпіада була проведена під керівництвом завідувача кафедри українознавства Миколи Васильовича Дєдкова. Відповідальна за проведення – асистент кафедри українознавства Ольга Анатоліївна Чумаченко. За результатами олімпіади І місце посів студент ГФ-213 Антон Коновальчук, ІІ – студентка Т-314 Ольга Марченко, ІІІ – студент РТ-513 Сергій Авраменко. Переможців було рекомендовано до участі в ІІ турі Всеукраїнської олімпіади з історії України, що відбудеться в Криворізькому національному університеті 26-28 березня 2015 р. Вітаємо переможців та бажаємо їм гідно представити ЗНТУ в наступному етапі змагань!

У листопаді 2014 року асистент кафедри українознавства Коянс А.А. брав участь у телепрограмі «Ми – українські» на телеканалі «Запоріжжя». Програма присвячена маловідомим сторінкам історії Запоріжжя 20-30-х років XX століття, а саме – волзьким татарам. Сьогодні у Запоріжжі мешкає більше 4000 волзьких татар. Як, коли і чому вони з'явилися у нашому краї? Який внесок зробили у будівництво промислового комплексу Запоріжжя? Як вони жили і чим займалися? Ці питання вже кілька років досліджує асистент Коянс А.А.

За ініціативи доцента кафедри українознавства Людмили Турчиної 29 листопада 2014 р. у стінах Запорізького національного технічного університету відбулася зустріч із запорізьким осередком національної скаутської організації України «Пласт». Очолює місцевий осередок «Пласту» й фактично ініціатором його створення у Запоріжжі є Зиновій Березовський. Знайомство Л. Турчиної та З. Березовського відбулося під час Майдану в Києві у січні 2014 р., де вони домовилися про подальшу співпрацю щодо виховання свідомої молоді на Запоріжжі. Результатом зимових домовленостей стала екскурсія по ЗНТУ.

Інтерв'ю доцента кафедри українознавства Турчиної Л.В. у телепрограмі «Утро с ТВ-5» 13.12.2013 р. з приводу 120-ї річниці знакової постаті розстріляного відродження Миколи Хвильового (1893-1933 р.р.). Прямий ефір.

10-11 жовтня 2013 року в приміщенні Запорізького національного технічного університету кафедра українознавства при сприянні Міністерства освіти і науки України, Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України, Запорізької обласної державної адміністрації, Запорізького обласного краєзнавчого музею та Запорізької обласної асоціації громадських національно-культурних товариств провела традиційну Х Міжнародну науково-практичну конференцію «Державна етнонаціональна політика: правовий та культурогічний аспекти в умовах Півдня України». За вісімнадцять років це наукове зібрання пройшло шлях від регіонального до міжнародного рівня. В конференції, окрім науковців України, взяли участь представники наукових кіл Болгарії, Ізраїлю, Польщі, Туреччини, Російської Федерації. Загалом на конференцію було подано більше ста наукових статей і матеріалів.

Шлях у науку: секція «Країнознавство», 17 квітня 2013 р.

Багато хто каже, що наукові конференції непопулярні у наш час серед студентів, що наука сучасну молодь не інтересує та мало кого цікавлять проблеми сучасного світу та події минулого… Та все ж виключення з «правил» існують, і прямим підтвердженням цього є засідання секції «Країнознавство», яке пройшло в рамках всеуніверситетського «Тижня Науки-2013». Сучасна молодь дійсно дуже відповідально ставиться до наукової діяльності.