До Дня української писемності та мови і з нагоди 119-ї річниці Національного університету «Запорізька політехніка» кафедра українознавства та загальної мовної підготовки гуманітарного факультету організувала і провела 7 листопада 2019 р. Міжвишівський «круглий стіл» за міжнародною участю (Gladii Andrii, Ісландія) – «Культура вербальної презентації в Україні: історичні витоки, особливості, сучасні проблеми».

Студенти 1-4 курсів різних спеціальностей і різних факультетів «Запорізької політехніки» (ГФ, БАД, СН, КНТ, ІФ, ФЕУ, МФ, ЮФ) та студенти і магістранти інших українських ЗВО (ЗНУ, ХННРА, НАВС-Київ, ЛДУВС), викладачі секції ЗМП, науковці, журналісти, працівники наукової бібліотеки, народні майстрині впродовж кількох годин обговорювали у форматі трьох локацій «круглого столу» важливі і практично значущі проблеми: історичні витоки публічного мовлення в Україні, особливості презентації в різних професійних дискурсах, проблеми і досягнення сучасної вербальної презентації.

Відкрила засідання «круглого столу» в залі мистецтвознавчої літератури його куратор – доцент, доктор філософії у філологічних науках, доцент кафедри українознавства та загальної мовної підготовки Галина Сергіївна Онуфрієнко, привітавши учасників і подякувавши їм за активну участь у такій ефективній формі колективної роботи, наголосивши на важливих функціях української мови як державної у сучасному соціумі та пояснивши гетерогенну природу успіху вербальної презентації.

Особливість цьогорічного засідання – активний обмін знаннями і досвідом про мистецтво презентації засобами самої презентації.

Студентські виступи вирізнялися цікавою проблематикою, хорошим практичним рівнем знання сучасної української літературної мови, ораторською культурою й оригінальністю застосування наочності, аудіо-, відео- та фотоматеріалів.

Слухачі були дуже уважні, занотовували для себе корисне і цікаве, ставили запитання. Керівники локацій (доценти Г.С. Онуфрієнко, Т.Г. Біленко, І.О. Воронюк), забезпечуючи регламент роботи, уточнювали, доповнювали, підбивали підсумки.

Формат більшості представлених презентацій вразив як рівнем високої їх якості, так і жанровою різноманітністю. Натхненна й емоційна пісенно-музична композиція «Моя Україна», яку підготували А. Косович і Г. Сафарова, літературний портрет «Феномен письменниці Емми Андієвської – лауреата Шевченківської премії 2018 р.», книжкові виставки-презентації наукової бібліотеки «Риторичні обрії українського комунікаційного простору», «Мовні поради для успішної презентації», «Літературні обрії Запорізького краю», стендові презентації («Україна в давніх скандинавських сагах»), експозиції декоративно-прикладного мистецтва («Українські обереги», «Ляльки-мотанки») та живопису («Мальовнича Україна», «Діалог культур», «Неосяжний світ творчості Марії Приймаченко», «Авангардний живопис як феномен образотворчого мистецтва».

Студенти Грибко В. (ФСН-316), Романовський В. (ІФ-318сп), Циганенко Д. (ІФ-219) готували фотохроніку події.

Учасники «круглого столу» у своїх відгуках визначили як найуспішніші виступи таких студентів-першокурсників: Стріжка Ігоря (ГФ-219), Фоменко Валерії (ФБАД-539), Карпенко Дар'ї (ГФ-219), Колбаси Дмитра (ФКНТ-229), Борисюк Олени (ФБАД-539сп), Карпенко Ангеліни (ФКНТ-139), Яценко Анастасії (ФКНТ-119), Панаса Олександра (МФ-719), Палладі Діани (ФБАД-519), Соколова Михайла (ФКНТ-519).

Упевнено й доказово переконували студенти старших курсів, які вже неодноразово брали участь у наукових конференціях та мають досвід публічної комунікації, – Коваленко Єлизавета (ГФ-217), Кавун Ганна (ФСН-316), Шишкіна Софія (ФСН-317).

Виступи студентів Карнаух Вероніки (ФКНТ-129), Чорнигіної Катерини (ФБАД-529), Мінакова Івана (ІФ-319), Левади Вікторії (ГФ-219), Сідомон Анастасії (ФСН-318), Лисенко Катерини (ФЕУ-519), Пучкової Анастасії (ЗНУ), Семенюк Дар'ї (ГФ-319), Яковенко Вікторії (ФСН-317), Нечипорук Євгенії (ХННРА) зацікавили наведеними прикладами при висвітленні актуальних питань.

Атмосфера приємного, щирого і творчого співробітництва з пріоритетом знань, умінь та естетики вербальної комунікації посприяла ефективності обговорення актуальних проблем сучасного професійного спілкування.

Творча зустріч з О.Б. Гладій – членом Національної спілки журналістів, майстер-клас «Ляльки-мотанки· С.В. Балуєвої – майстрині ТО «Самоцвіти Запоріжжя», художні експозиції та книжкові виставки, оформлення яких здійснила Н.І. Федько – завідувач сектору наукової бібліотеки НУ «ЗП», надихали учасників на їх власні творчі пошуки.

«Круглий стіл», згуртувавши напередодні Дня української писемності та мови студентів із різних ЗВО, різних факультетів та спеціальностей, різних курсів і рівнів вищої освіти, допоміг усвідомити, що ораторська майстерність набувається поступово. І перші кроки в царині загальної та прикладної риторики студентами зроблені, проте щодня треба вдосконалювати себе на шляху до успіху.

Скребкова А.В., фахівець відділу НР студентів, член робочої групи «круглий стіл»
Коваленко Є.В., секретар засідання (ГФ-217)