Здорожчення енергоносіїв – це проблема не лише для України, а і для всього світу. Зараз в Україні ціни на паливо, електроенергію, воду та інші ресурси ростуть дуже швидко, ніхто не може впевнено сказати, якою буде ціна, наприклад, електроенергії через декілька місяців. Через це, проблема підвищення енергоефективності, а отже і економічного використання енергоносіїв в нашій країні набуває все більшого і більшого значення. Для порівняння, країни західної Європи почали впроваджувати системи енергомеджменту та підвищувати енергоефективність промислових підприємств ще 20-25 років тому. Це означає лиш одне – до недавнього часу, ціна на енергоносії в Україні була такою низькою, що керівники підприємств навіть не замислювались над тим, чи раціонально вони використовуються. Зараз, зважаючи на постійне підвищення цін на ресурси, питання економії стало гострим. Саме тому, Організація Об'єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО) ініціювала проект з впровадження стандарту систем енергоменеджменту (СЕнМ) в промисловості України. В рамках проекту спеціалісти з великим досвідом впровадження подібних систем, провели низку семінарів в містах країни, де вони ділились власним досвідом та давали учасникам практичні навички з впровадження СЕнМ і їхніх організаціях. Подібний семінар відбувся і у Запоріжжі. 17-18 вересня, в стінах Запорізького національного технічного університету відбувся семінар ЮНІДО для представників промислових підприємств міста.

Лектори семінару, енергоменеджери з великим досвідом, Егмонт Оттерман (Південноафриканська Республіка) та Ерік Гудб'єрг (Данія) презентували учасникам майже покрокову інструкцію з впровадження СЕнМ на підприємстві. В основному, семінар відбувся у формі цікавої лекції, а на сам кінець, учасники в командах розробили план з підвищення енергоефективності на підприємстві харчової промисловості. Не дивлячись на досить серйозну і технологічну тему, семінар пройшов на одному диханні – лектори активно використовували порівняння, алегорії («впровадити СЕнМ – це як організувати полювання на слона, а потім довго його їсти») та постійно розряджали серйозну атмосферу дотепами («Ми можемо назвати наш семінар «50 відтінків енергоефективності»). Тренінг зібрав представників багатьох підприємств Запоріжжя і не тільки. Так, серед учасників були представники ПАТ «Дніпроспецсталь», ПАТ «Карлсберг Україна», ПАТ «Запорізький завод феросплавів», ТОВ «Перетворювач», ТОВ «Прогрес Авто», ТОВ «Видавничий будинок «Кераміст», ПАТ «Запоріжвогнетрив», Дніпропетровської та Запорізької торгово-промислової палати, ДП «Криворізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації», взуттєвої фабрики «Елегант», ЗНТУ та Донецького національного технічного університету. І це ще не повний список підприємств-учасників.

Власне, всю суть і основну думку семінару можна звести до одного речення: впровадження СЕнМ не потребує значних інвестиції і модернізації обладнання – це, насамперед, зміна корпоративної культури та бачення використання енергоносіїв. З власного точки зору, можу додати – це дійсно не важко. Не обов'язково бути енергоменеджером щоб підвищити енергоефективність навіть власного помешкання. Для початку, варто лише вимикати непотрібні прилади опалення та освітлення. Вже такі прості дії дозволяють економити на комунальних рахунках. Погодьтесь, замість сплачувати кілометрові рахунки за світло, воду і газ, набагато приємніше купити собі новий гаджет, одяг або просто попити смачної кави з тортиком, наприклад, в «О'Какао».

Підсумовуючи, можу сказати, що мене цей семінар змусив задуматись як я використовую енергоносії. Можна лише уявити, як багато енергоресурсів використовують підприємства Запоріжжя. Тому, маємо надію, що Семінар ЮНІДО розставив всі крапки над «ї» і переконав підприємців, що шлях до енергоефективного виробництва не такий все і тернистий.

Катерина Шапка
Прес-служба студентського самоврядування ЗНТУ