Ви є тут

Головна

З часу створення в 1961 році електротехнічного факультету і кафедри «Електричні машини і апарати» розпочалась і підготовка фахівців з електричних та електронних апаратів. 

Призначення кафедри – забезпечити промислові підприємства Запоріжжя і держави висококваліфікованими інженерами. На той час швидко зростали потужності електротехнічного комплексу в Запорізькому регіоні, розширювалися обсяг і номенклатура електротехнічного обладнання, яке виготовляли підприємства Запоріжжя. Нового електротехнічного устаткування потребував і металургійний комплекс, який все активніше використовував у технологічних процесах перетворювальну техніку та автоматизовані системи керування. Відчувався значний попит на інженерів-електромеханіків. 

Враховуючи ефективну діяльність кафедри у 1980 Міністерство освіти СРСР за рекомендацією Міністерства електротехнічної промисловості СРСР збільшує обсяг прийому студентів денного відділення з 2 до 3 груп, вечірнього відділення – до 2 навчальних груп і заочного відділення – до 3 груп.

Починаючи з 1979 року кафедра готує фахівців для Куби, Чехословаччини, Німеччини, Монголії та інших країн Латинської Америки, Азії, Африки. З метою поглиблення знань майбутніх спеціалістів, поєднання теорії і практики, набуття студентами навичок розв'язання реальних виробничих проблем, а також виходячи з потреб виробництва, 1980 року на заводі «Перетворювач» та НДІ «Перетворювач» була створена філія кафедри «Електричні апарати». Місце навчання студентів – цехи і лабораторії, конструкторські і технологічні відділи підприємства і науково-дослідного інституту. Ознайомча, експлуатаційна, конструкторсько-технологічна та переддипломна практики студентів проходять як у філії кафедри, так і на провідних підприємствах: «Перетворювач», ВІТ, «Запоріжтрансформатор», «Запоріжсталь», «Дніпроспецсталь», «Мотор-Січ», «АвтоЗАЗ», «Запорізька АЕС», Рівненський завод високовольтної апаратури, Таллінський завод напівпровідникових приладів. Під час захисту дипломних проектів у філії кафедри працює Державна екзаменаційна комісія з тематики «Електричні апарати» та «Перетворювальна техніка». Це сприяє тому, що майже половина випускників захищає реальні дипломні проекти, які за рекомендаціями Державної екзаменаційної комісії впроваджуються у виробництво.

У 1985 році кафедра ввела в експлуатацію нові лабораторні, лекційні і науково-дослідні аудиторії. Активно впроваджується у навчальний процес обчислювальна техніка різних рівнів та розробляється спеціальне програмне забезпечення. З 1989 року кафедрою почав керувати член-кореспондент міжнародної академії комп'ютерних наук і систем, професор Олександр Миколайович Рассальський. З його приходом на кафедру в колективі виник новий науковий напрямок досліджень – створення систем автоматизованого проектування технологічних процесів. Завдяки цьому на Запорізькому заводі високовольтних апаратів розробляється і вводиться у виробництво система наскрізного технологічного забезпечення апаратного виробництва. Під керівництвом професора О.М. Рассальського на кафедрі пожвавились розробки з автоматизованих систем для забезпечення безперервного контролю стану силового обладнання високовольтних підстанцій, диспетчерського управління і контролю за високовольтними підстанціями, комерційним і технічним обліком споживання електроенергії і неелектричних енергоносіїв (пари, газу, води), керуванням технологічними процесами плавильних печей різних типів (електролізних, електронно-променевих тощо).

Наукові розробки виконуються на замовлення великих промислових підприємств Запоріжжя: ПАТ «Запоріжтрансформатор», ВАТ «Запоріжсталь», ПАТ «Дніпроспецсталь», ВАТ «Запоріжкокс», ПАТ «Запорізький феросплавний завод», КП «Запорізький титаномагнієвий комбінат». 2010 року закінчили навчання перші групи спеціальності «Електромеханічне обладнання енергоємних виробництв». Їх направили працювати на підприємства енергетичного машинобудування – в ДП «Івченко-Прогрес», ПАТ «Дніпроспецсталь» та інші. На кафедрі створили наукову школу під керівництвом завідувача кафедри професора І.Д. Труфанова з розробки і дослідження систем забезпечення стійкості енергоефективного потужного електрообладнання для електрометалургії. Постійно консультують конструкторські розробки у галузі електропривода та автоматизації виробничих процесів авіаційного машинобудування (ПАТ «Мотор-Січ»), електрометалургії (ПАТ «Дніпроспецсталь»). Налагоджено науково-педагогічні зв’язки з Національним університетом «Львівська політехніка», Національним гірничим університетом (м. Дніпропетровськ), Інженерно-педагогічною академією (м. Харків), Донецьким національним технічним університетом, Одеським національним технічним університетом та ін. У вересні 2011 року завідувачем кафедри стає професор, доктор технічних наук, заслужений винахідник України, академік Транспортної академії України Андрієнко Петро Дмитрович. Починається новий виток розвитку кафедри, наукової школи «Дослідження підвищення надійності та працездатності електричних апаратів та обладнання енергоємних виробництв» під керівництвом П.Д. Андрієнко. Отримані результати досліджень плануються до використання на підприємствах КТ «ЗЗВА», ПАТ «Дніпроспецсталь», ВАТ НДІ «Перетворювач».

Кафедра активно співробітничає з провідними науковими установами, такими як інститут електродинаміки НАН України, Московський енергетичний інститут, Національний університет «Львівська політехніка», Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», Севастопольський національний технічний університет. Це сприяє впровадженню сучасних інновацій, наукоємних і комп'ютерних технологій як у навчальний процес, так і в науково-дослідні роботи, створює умови для якісної підготовки магістрів, ефективної діяльності аспірантури. У цих наукових закладах у різні роки захистили кандидатські дисертації співробітники кафедри: В.М. Корабльов, О.Г. Стаценко, В.П. Безручко, О.І. Афанасьев, О.В. Близняков, В.В. Радченко, О.М. Рассальський, О.В. Бояринцева, Л.Б. Жорняк, М.І. Коцур, О.А. Сахно. Значна увага приділяеться видавничій діяльності. Серед різноманітної друкованої продукції надрукований ще у 1970 році підручник Ю.М. Новикова «Теория и расчет электрических аппаратов». У 90-тих роках доцент Флора В.Д. разом з доцентом МЕІ Ю.С. Коробковим видав посібники «Бесконтактные электрические аппараты автоматики» та «Электромеханические аппараты автоматики».

У 2005 році вийшли з друку посібники О.М. Рассальского «Аналіз і розрахунок теплових режимів силового електроустаткування» та О.В. Близнякова «Дослідження та випробування електричних апаратів» (в 2013 році опубліковане друге, перероблене і доповнене видання О.В. Близнякова). За роки свого існування кафедра підготувала понад 4000 фахівців. Її випускники сумлінно працюють майже на всіх підприємствах та в установах нашого регіону. Чимало з них займають керівні посади у КТ «ЗЗВА» (близько 50 фахівців), у тому числі О.В. Кох-Коханенко – заступник генерального директора, В.В.Андрущенко – технічний директор, О.Ю. Савельев – головний технолог, а також на інших підприємствах: О.М. Бас – генеральний конструктор «ЗТР», В.Т. Бельдій – заступник директора ВАТ «BIT» та десятки інших фахівців. Сьогодні кафедра має в своєму розпорядженні 5 лабораторій та клас для підготовки аспірантів, докторантів та обдарованої молоді в межах студентського конструкторського бюро. Кафедра «Електричні та електронні апарати» однією з перших в Україні почала проводити щорічний набір групи студентів з англійською мовою навчання (1999р., група ЕА-519 за спеціальністю «Електричні машини та апарати»). Студенти вже з першого курсу вивчають усі дисципліни мовою міжнародного спілкування, що суттєво підвищує їх професійний рівень.

Випускники англійських груп кафедри мають можливість продовжити своє навчання в кращих вищих навчальних закладах Європи та Америки, отримати високооплачувану роботу в провідних світових компаніях. Вдосконалення фахової підготовки студентів та впровадження нового, прогресивного в навчальний процес; отримання корисних наукових здобутків та їх впровадження – це головні цілі, на досягнення яких спрямовані всі зусилля колективу кафедри «Електричні та електронні апарати».

 

 

 

 

 

 

 

Файл: