Ви є тут

Головна » Інститути » Фізико - технічний інститут » Інженерно-фізичний факультет

Кафедра обладнання та технології зварювального виробництва

Емблема кафедри «Обладняння та технологія зварювального виробництва» ЗНТУ

Кафедра «Обладнання та технології зварювального виробництва» (ОТЗВ)

Рік початку діяльності: 1964

Положення про кафедру

Керівництво:

Завідувач кафедри: д.т.н., проф. Овчинников Олександр Володимирович

Навчальні лабораторії та майстерні:

 • Навчальна лабораторія теорії та технології зварювальних процесів, автоматизації зварювальних процесів та контролю якості
 • Навчальна лабораторія матеріалів та рентгенографії
 • Навчальна лабораторія газополуменевої обробки та плазмового напилення

Спеціальності:

131 – «Прикладна механіка», освітні програми:

«Технології та устаткування зварювання»
«Відновлення та підвищення зносостійкості деталей і конструкцій»

Підготовка здійснюється за освітніми ступенями бакалавра і магістра

 

Контактні дані:

адреса кафедри: вул. Жуковського 64, м. Запоріжжя, Україна, 69063
аудиторія (кабінет): 257-А
тел.: +380(61)7698262
e-mail: kafedra_otzv@zntu.edu.ua

Методичні вказівки до виконання магістерської дисертації для студентів освітніх програм «Технології та устаткування зварювання» та «Відновлення та підвищення зносостійкості деталей і конструкцій» всіх форм навчання / Укл.: О.В. Овчинников, О.Є. Капустян. Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка», 2020. 42 с.

Приклади оформлення титульних сторінок та завдання на курсовий і дипломний проекти:

Увага!

Графік консультації та кваліфікаційного екзамену

Шановні студенти четвертого року денної та заочної форми навчання, зверніть увагу на графік проведення консультації та кваліфікаційного екзамену з освітніх програм «Технології та устаткування зварювання» та «Відновлення та підвищення зносостійкості деталей і конструкцій».

 


Вітаємо!

Турнір з шахів

Старший лаборант нашої кафедри Аверченко Ірина Павлівна посіла третє місце в кваліфікаційному турнірі з шахів, який проходив з 01.04.2021 по 08.05.2021 р.

Щиро вітаємо Ірину Павлівну та бажаємо успіхів і перемоги у наступних змаганнях!

 


Громадське обговорення

Герб ОТЗВ

Всіх зацікавлених осіб просимо надати зауваження та/або пропозиції на проект освітньо-професійної програми.

Назва освітньо-професійної програми: «Технологія та устаткування зварювання»

Галузь знань: 13 Механічна інженерія

Спеціальність: 131 Прикладна механіка

Рівень вищої освіти: Перший (бакалаврський)

Ступінь: Бакалавр

Адреса для листування: kafedra_otzv@zntu.edu.ua

Контактний телефон: +380(61)7698262

Файл проєкту освітньої програми: Завантажити програму 1

Дата завершення громадського обговорення: 04.06.2021

 


Шановні абітурієнти!!!

Інформація для абітурієнтів

Кафедра «Обладнання та технології зварювального виробництва» Національного університету «Запорізька політехніка» чекає на Вас!

Ми запрошуємо до вступу на спеціальність «Прикладна механіка», за спеціалізаціями:

 • «Технології та устаткування зварювання»;
 • «Відновлення та підвищення зносостікойсті деталей і конструкцій».

 

Наразі існує величезний попит на фахівців зі зварювання та споріднених технологій. Отриманні знання дають можливість нашим випускникам працювати в будь-якій галузі як в Україні, так і за кордоном.

Наші фахівці працюють на підприємствах виробництва металоконструкцій, газо- та водопосточання, у службі механіків будь-якого виробництва, ремонтному господарстві, конструкторських та технологічних відділах, робітниками відділів технічного контролю, контролерами та провідними фахівцями відділів головних механіків, металургів, зварювальників та виробничих секторів — начальниками ділянок, цехів та директорами підприємств.

10 переваг навчання у нас:

 • 1. За своїм професійно-науковим потенціалом кафедра ОТЗВ зайняла перше місце серед кафедр НУ «ЗП».
 • 2. Значне державне замовлення на підготовку фахівців за всіма освітніми ступенями бакалавр-магістр-доктор філософії.
 • 3. Можливість отримання міжнардного сертифікату за спеціальною програмою «Міжнародний інженер зварювання» (IWE, International Welding Engineer)
 • 4. Наявність освітянських програм з вузами Європи та міжнародних наукових проектів.
 • 5. Міцні професійні зв'язки з провідними промисловими підприємствами регіону (практика на місці працевлаштування).
 • 6. Універсальна інженерна освіта (вивчення інформатики, робототехніки, 3D-технологій, наук про метали, комп'ютерної інженерії та моделювання, електротехніки, зварювальних технологій та обладнання, конструювання, прикладної механіки, оцінювання якості та інші).
 • 7. Постійний зв'язок із сучасними виробниками зварювального обладнання.
 • 8. Потужна лабораторна база наукового та зварювального устаткування, на якому наші студенти засвоюють знання і набувають навичок технологій зі спеціалізацій.
 • 9. Проведення виставок, семінарів та конференцій за участю студентів.
 • 10. Всі студенти кафедри ОТЗВ в процесі навчання приймають участь у науковій роботі.

Абітурієнти, ми чекаємо саме на Вас!


Оголошення!

Оголошення

У п'ятницю 14 травня 2021 р. об 11:30 в аудиторії 257-а (7) відбудеться засідання кафедри.

 


Вітаємо!!!

Вітаємо!

12 квітня на Вченій Раді університету дослідницький колектив наукової школи «Титан і цирконій: металургія та машинобудування» було внесено до реєстру наукових шкіл Національного університету «Запорізька політехніка». Наукова школа під керівництвом д-ра техн. наук, професора Овчинникова Олександра Володимировича створена на базі кафедри «Обладнання і технологія зварювального виробництва». Школа сформована з 28 вчених. На даний час це юридично поки єдина наукова школа університету (згідно «Положення про наукові школи Національного університету «Запорізька політехніка»» від 15 грудня 2020 р. № 383).

Бажаємо колективу наукової школи подальшого розвитку та успіхів!!!

 


Вічна пам’ять!

Андрущенко М.І.

13 березня 2021 р. на 72-му році пішов з життя доцент кафедри «Обладнання та технологія зварювального виробництва» Андрущенко Михайло Іванович. Випускник ЗМІ ім. Чубаря подолав шлях від інженера до доцента на рідній кафедрі. Михайло Іванович був відповідальним виконавцем, великим фахівцем, вимогливим викладачем, сумлінним співробітником, доброзичливою людиною. Таким він і залишиться в пам’яті. Висловлюємо своє співчуття рідним та близьким.

Прощання з Андрущенко М.І. відбудеться у середу 17.03.2021 р. о 10:40 на кладовищі Св. Миколая. Автобус від університету о 10:00.

 


Обрання на вакантну посаду завідувача кафедри обладнання та технологія зварювального виробництва!

Колектив кафедри

3 лютого 2021 року було проведено засідання кафедри обладнання та технологія зварювального виробництва (ОТЗВ), яке проводив декан інженерно-фізичного факультету Климов Олександр Володимирович. Основним пунктом порядку денного була рекомендація для обрання на вакантну посаду завідувача кафедри ОТЗВ. Кандидат на обрання – професор Овчинников Олександр Володимирович. Присутні заслухали інформацію про особисті та професійні якості претендента проф. Овчинникова О.В.

За результатами голосування колектив кафедри одноголосно рекомендував Овчинникова Олександра Володимировича до обрання на вакантну посаду завідувача кафедри ОТЗВ.

Рішенням трудового колективу інженерно-фізичного факультету також було рекомендовано Олександра Володимировича до обрання на вакантну посаду завідувача кафедри ОТЗВ.

 


«Життя сповнене пам’яттю, мов світлом – день…»

Виставка Александрова

18 вересня було відкрито виставку-вшанування «Життя сповнене пам’яттю, мов світлом – день…», присвячену вшануванню пам’яті доцента Александрова Олександра Гавриловича, який 50 років свого життя присвятив служінню зварюванню, працюючи на кафедрі ОТЗВ НУ&nbsp«Запорізька політехніка», та був біля витоків її зародження.

На жаль, 14 лютого 2020 року Олександра Гавриловича не стало. Але світла пам'ять про цю людину живе в його наукових працях, поетичних творах, світлинах, теплих і щирих відгуках людей, які його знали.

Олександр Гаврилович був не лише прекрасним педагогом, науковцем, винахідником, а і люблячим чоловіком, батьком, дідусем, прекрасною людиною, ліриком, поетом. Він займався науковою працею, педагогічною діяльністю, був постійним відвідувачем бібліотеки: багато читав та писав власні вірші (написав понад 120 віршів, поем та оповідань).

Виставка-вшанування «Життя сповнене пам’яттю, мов світлом – день…» діє у залі мистецтвознавчої літератури наукової бібліотеки НУ&nbsp«Запорізька політехніка» (ауд. 516) до 9 жовтня. Виставка містить матеріали про учбову, педагогічну, науково-винахідницьку діяльність, поетичну творчість Олександра Гавриловича, світлини з рідними та колегами, спогади близьких та друзів.

Відвідати виставку запрошуємо всіх бажаючих. Обов’язкова умова – додержуватися правил карантинного режиму.

 


Вітаємо!

Присвоєнням робітничої кваліфікації

Вже декілька років поспіль у межах тісної співпраці Державного навчального закладу «Запорізький політехнічний центр професійно-технічної освіти» та кафедри обладнання та технології зварювального виробництва (ОТЗВ) НУ «Запорізька політехніка» студенти університету мають змогу отримати робітничу кваліфікацію. Цей рік не став винятком: 18 вересня 2020 р. у стінах ДНЗ «Запорізький політехнічний центр професійно-технічної освіти» директор Полухін В. Ф., заступник директора з НВР Ліуш А.М. та завідуючий кафедри ОТЗВ НУ «Запорізька політехніка» Овчинников О.В. привітали і вручили свідоцтво про присвоєння робітничої кваліфікації та здобуття професії «Електрогазозварник. Електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах» студенту нашої кафедри Урєкіну Данилу Володимировичу.

Щиро вітаємо зварника Урєкіна Д.В. із присвоєнням робітничої кваліфікації та бажаємо подальших успіхів у цій нелегкій та цікавій професії!

 


Увага!

Розклад екзаменаційної сесії весняного семестру 3 курсу денної форми навчання (час проведення 9:00-13:00).

Дата Група Викладач Дисципліна
12.05.2020 ІФ-317, ІФ-417 Капустян О.Є. Автоматичне керування зварюванням
14.05.2020 ІФ-317, ІФ-417 Шумикін С.О. Технології та устаткування зварювання тиском
20.05.2020 ІФ-317, ІФ-417 Савонов Ю.М. Наплавлення та напилення

 

Розклад екзаменаційної сесії весняного семестру 4 курсу денної форми навчання (час проведення 9:00-13:00).

Дата Група Викладач Дисципліна
12.05.2020 ІФ-316, ІФ-416 Осипов М.Ю. Контроль якості
14.05.2020 ІФ-316, ІФ-416 Куликовський Р.А. Основи програмування промислових роботів
18.05.2020 ІФ-316, ІФ-416 Шумілов О.А. Паяння металів
20.05.2020 ІФ-316 Капустян О.Є. Виробництво зварних конструкцій
20.05.2020 ІФ-416 Андрущенко М.І. Зносостійкі, фрикційні та антифрикційні матеріали

 

Бажаємо успіхів!!!


Конференція у ХНАДУ!

Запрошуємо 24-25 вересня 2020 р прийняти участь у Міжнародній науково-практичній конференції «Актуальні напрями матеріалознавства: збільшення ресурсу конструкцій на основі конвергенції сучасних технологій обробки матеріалів», яка присвячена 90-й річниці створення Харківського національного автомобільно-дорожнього університету.

За матеріалами конференції буде видано збірник праць конференції та Вісник ХНАДУ. Матеріали для публікації необхідно надати до 1 червня 2020 р.

Детальніше.

 


Вітаємо!

Диплом Фетісов

Вітаємо студента групи ІФ-316 Фетісова Р.Ю. із отриманням диплому другого ступеня у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Матеріалознавство». Науковий керівник - доцент кафедри ОТЗВ Бережний С.П.

 


Вітаємо переможців!!!

Емблема Всеукраїнського конкурсу студентських робіт

8 квітня 2020 року в Національному університеті «Запорізька політехніка» на кафедрі «Обладнання та технології зварювального виробництва» пройшла підсумкова заочна конференція Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямом «Зварювання».

На конкурс було представлено 86 робіт від талановитих студентів із різних міст України, а саме з Києва, Запоріжжя, Харкова, Вінниці, Кам'янського, Краматорська, Дніпра, Львова, Полтави, Тернополя, Маріуполя, Херсону, Чернігова, Миколаєва, Сум, Івано-Франківська.

Підсумки проведення II туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт можна подивитись за посиланням.

 


Шановні колеги!

Емблема Тітан 2020

Кафедра обладнання та технології зварювального виробництва спільно із кафедрою механіки НУ «Запорізька політехніка» та з Інститутом електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України запрошує усіх бажаючих прийняти участь у 6-й Міжнародній конференції «Титан 2020: Виробництво та застосування», яка відбудеться 1 – 3 червня 2020 р. у м. Київ.

Деталі за посиланням.

 


Світла пам’ять

Шумілов А.О.

25 березня 2020 р. трагічно обірвалося життя Шумілова Андрія Олександровича доцента кафедри «Обладнання та технології зварювального виробництва», вся діяльність якого присвячена нашому ЗВО. Спочатку закінчення з відзнакою ЗМІ, потім була аспірантура, захист кандидатської дисертації, посади старшого наукового співробітника, старшого викладача, доцента, декана інженерно-фізичного факультету.

Неможливо уявити, що ми ніколи не побачимо його на кафедрі, не почуємо привітання з посмішкою; студенти не будуть слухати його лекції, здавати йому заліки та іспити.

Андрій Олександрович – кваліфікований фахівець, вірний товариш, люблячий чоловій, турботливий батько. У минулому часі ніяк не формулюються всі ці якості. Йому виповнилося тільки 65 років.

Світла пам’ять і щирі співчуття рідним і близьким.

 


Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт з напряму «Зварювання» 2019-2020 н.р.

Емблема

Рейтинг студентських наукових робіт за результатами І етапу (заочне рецензування) ІІ туру за посиланням.

 


Вітаємо!

Перше місце

У спорткомплексі НУ "Запорізька політехніка" 19-20 лютого 2020 р. було проведено традиційну спартакіаду «За бадьорість і здоров'я» серед викладачів і співробітників. Старший лаборант нашої кафедри Аверченко Ірина Павлівна посіла перше призове місце в змаганнях з шахів.

Вітаємо!!! Бажаємо творчого натхнення та подальших звершень!

 


Вітаємо!

Сертифікат

24 січня 2020 р. в актовому залі відбувалось вручення сертифікатів лауреатам міської Програми підтримки обдарованої молоді. У ІІ півріччі 2019 року відповідно до рішень Вченої ради НУ «Запорізька політехніка» та Запорізької міської ради одним із лауреатів був ст. гр. ІФ-316 Фетісов Р.Ю.

 


Обговорення можливості створення технопарку адитивних технологій!

Зустріч із Яною Підлісною

28 листопада 2019 р. завідувач кафедри Овчинников О. В. провів зустріч із заступницею голови правління Державної інноваційної фінансово-кредитної установи Яною Підлісною. Обговорення стосувалось можливостей реалізації проекту щодо створення технопарку адитивних технологій. Основна мета технопарку – створення територіального науково-виробничого комплексу, який представлятиме наукову та технологічну базу для реалізації інноваційних проектів від генерації ідей до випуску товарної продукції.

 


Зустріч з майбутніми абітурієнтами!

Учні ДНЗ Запорізьке МВПУ

Учні ДНЗ Запорізьке МВПУ

 

28 листопада 2019 р. в рамках профорієнтаційної роботи була проведена екскурсія для здобувачів освіти випускних груп ДНЗ «Запорізьке машинобудівне вище професійне училище».

Учні ДНЗ "Запорізьке МВПУ" відвідали лабораторії кафедри ОТЗВ, в яких мали змогу ознаймитись із процесами автоматичного зварювання під флюсом, газового зварювання та різання, зварювання пластмас, плазмового напилення та напівавтоматичного зварювання у середовищі захисних газів. Екскурсію проводили доцент кафедри обладнання та технології зварювального виробництва НУ «ЗП» Лаптєва Г.М., завідуючі лабораторіями Замковий С.І., Пасько М.П., Шумілов О.А.

Дякуємо учасникам зустрічі!!!

 


Відкриття чемпіонату!

Відкриття чемпіонату

Відкриття чемпіонату

Відкриття чемпіонату

 

У середу 6 листопада 2019 р. відбулось відкриття студентського кейс-чемпіонату від компанії МЕТІНВЕСТ – M.Student CHAMP. Від кафедри ОТЗВ у даному чемпіонаті приймає участь команда «Adeptus mechanicus», керівником якої є доцент кафедри Куликовський Р.А.. Студенти нашої команди активні та цілеспрямовані, одержати перемогу змогли вже навіть на відкритті чемпіонату — у конкурсі–вікторині.

Бажаємо їм подальших перемог та творчої наснаги!!!

 


3rd Zaporizhstal Half Marathon

Куликовський Р. А.

20 жовтня 2019 року у Запоріжжі проходив 3rd Zaporizhstal Half Marathon, у якому прийняли участь близько 2000 учасників. В тому числі і доцент нашої кафедри Куликовський Руслан Анатолійович, який в цьому році біг 10 км. Результат забігу – 46 хв. 22 сек, що дозволило посісти загальне 44 місце серед чоловіків, серед вікової категорії 40-49 — четверте.

 


InCo Forum 2019!

InCo Forum 2019-1

InCo Forum 2019-2

InCo Forum 2019-3

 

17 жовтня 2019 р. у виставковому центрі «Козак-Палац» відбувся «InCo Forum-2019». Завідувач кафедри ОТЗВ Національного університету «Запорізька політехніка» Овчинников О. В. прийняв участь у панельній дискусії «Інновації в промисловості: від ідеї до впровадження» виcтупивши з доповіддю «Виробництво та застосування імплантів нового покоління з використанням 3D технологій».

У виставковій залі силами співробітників НДЦ «Титан Запоріжжя» спільно з ПАТ «Інститут титану» за участю студентів кафедри ОТЗВ було організовано стенд присвячений темі використання титану у виробництві.

Відвідувачі мали змогу ознайомитись із спеціалізованою виставкою «Будівництво та енергозбереження» та експозиціями інноваційних рішень від промислових, консалтингових, будівельних компаній України.

 


Вітаємо!!!

Вручення дипломів

 

Вручення дипломів

2 жовтня 2019 р. на конференції трудового колективу ІФФ заступник директора з НВР Державного навчального закладу «Запорізький політехнічний центр професійно-технічної освіти» Ліуш А.М. вручив свідоцтва про присвоєння робітничої кваліфікації та здобуття професії «Електрогазозварник» студентам кафедри ОТЗВ: Кідун Роман Андріойвич, студ. гр. ІФ-316; Котов Микола Миколайович, студ. гр. ІФ-316; Коляда Євген Олегович, студ гр. ІФ-316; Полєвой Артем Сергійович, студ гр. ІФ-316.

 


Екскурсія до музею

Вручення дипломів

26 вересня 2019 р. студенти першого курсу разом із кураторами відвідали музей ВАТ «Мотор Січ». На двох поверхах будівлі музею в просторих залах студенти змогли ознайомитись з експонатами різної техніки. На першому поверсі розміщена експозиція, присвячена історії Запорізького моторобудівного заводу, де на основі архівних документів в хронологічній послідовності відновлена вікова історія створення та розвитку заводу. На другому поверсі музею розміщена колекція мотоциклів іноземного та вітчизняного виробництва від 30-х до 80-х років минулого століття.

 


Вітаємо!

Вручення дипломів

3 червня 2019 р. на Вченій раді Національного університету «Запорізька політехніка» відбулось урочисте вручення дипломів, грамот і подяк.

Детальніше

 


Зустріч з представником УТА

Учасники зустрічі

Розвиток нових технологій в сучасних умовах вимагають об'єднання наукових напрямків. В рамках цього завдання на базі кафедри обладнання та технології зварювального виробництва (ОТЗВ) за участю кафедри композиційних матеріалів, хімії та технології (КМХТ) 31 травня 2019 р. була проведена зустріч з заслуженим діячем науки та освіти, керівником Черкаського регіонального відділення Української Технологічної Академії (УТА), академіком УТА, доцентом кафедри хімічних технологій та водоочищення (ХТВ) Черкаського державного технологічного університету Унродом Володимиром Ізяславовичем. Ця зустріч дозволила сформулювати спільні напрямки наукових робіт трьох кафедр: ОТЗВ, КМХТ та ХТВ.

Сподіваємось на подальшу довготривалу співпрацю.

 


Екскурсія для учнів ДНЗ «Запорізьке МВПУ»!

Екскурсія

31 травня 2019 р. в рамках профорієнтаційної роботи була проведена екскурсія для учнів ДНЗ «Запорізьке МВПУ». Учні спеціальності «Газоелектрозварник, електрозварники на напівавтоматичних і автоматичних машинах, контролери зварювальних робіт» відвідали музей ЗНТУ, де з великою зацікавленістю прослухали історію нашого ЗВО. Потім відвідали лабораторії кафедри ОТЗВ. Проявили інтерес під час демонстрації процесу автоматичного зварювання під флюсом і іншими способами зварювання. Екскурсію проводили канд. техн. наук доцент кафедри обладнання та технології зварювального виробництва НУ «ЗП» Бережний С.П., ст. викладач кафедри українознавства та ЗМП НУ «ЗП» Мозуленко Д.І. та майстер виробничого навчання ДНЗ «Запорізьке МВПУ» Яценко Н.В.

Дякуємо учасникам зустрічі!!!

 


Зварювання 2019: виробництво та використання

Учасники науково-практичної конференції

В рамках Запорізького Промислового Форуму, який проходив 21-23 травня 2019 у виставковому центрі Козак-Палац відбулась друга Всеукраїнська науково-практична конференція «Зварювання 2019: виробництво та використання».

Детальніше

 


Центр Індустрія 4.0 в НУ «Запорізька політехніка»

Учасники форуму

У виставковому центрі Козак-Палац протягом 21-22 травня 2019 року відбувся дводенний форум «Цифрова економіка: МСБ на шляху до автоматизації». Захід був організований Центром інформаційної підтримки бізнесу м. Запоріжжя, заснованим на базі Запорізької торгово-промислової палати за підтримки ЄБРР у рамках ініціативи #EU4Business Європейського Союзу.

Детальніше

 


Вітаємо!

Попов В.С.

З 1 по 25 квітня проходила фотоекспозиція старшого лаборанта кафедри ОТЗВ Аверченко Ірини Павлівни під назвою «Фотографія - моє хобі, що переросло у стиль життя». На виставці були представлені фото різноматнітних пейзажів у різну пору року. Фотоекспозиція зібрала лише позитивні вдгуки. Бажаємо авторові творчих успіхів, безліч ідей і натхнення!!!

 


Вітаємо!

Диплом

Диплом

18 квітня на базі кафедри експлуатації та ремонту машин Центральноукраїнського національного технічного університету проходив ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності Відновлення та підвищення зносостійкості деталей і конструкцій та Міжнародна науково-практична конференція «Підвищення надійності машин і обладнання. Increase of Machine and Equipment Reliability».

Олімпіада складалась з трьох частин: розв’язання тестових задач з основних фахових дисциплін, письмове вирішення творчого завдання та практичний конкурс – виконання зварювання деталей електродуговим способом.

По завершенні ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади за зайняте призове місце дипломом ІІ ступеня був нагороджений студент гр. ІФ-316 Котов Микола Миколайович. Крім того за перемогу у практичному турі дипломом ІІ ступеня був нагороджений студент гр. ІФ-327сп Гуменюк Артем Сергійович.

За результатами конкурсу доповідей Міжнародної науково-практичної конференції «Підвищення надійності машин і обладнання. Increase of Machine and Equipment Reliability» студент гр. ІФ-316 Котов Микола Миколайович був нагороджений дипломом за зайняте ІІІ місце; керівники: доцент кафедри ОТЗВ Андрущенко М.І. та старший викладач кафедри ОТЗВ Капустян О.Є.

За бездоганну підготовку учасників ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади професору кафедри ОТЗВ Овчинникову О.В. було вручено подяку.

Щиро вітаємо переможців та бажаємо подальших наукових успіхів і творчої наснаги!!!

 


Тиждень науки-2019

Тиждень науки

18 квітня 2019 р. на кафедрі ОТЗВ відбулася науково-практична конференція «Тиждень науки», яка традиційно була присвячена професійному святу працівників науки – Дню науки.

В рамках науково-практичної конференції прийняли участь студенти і аспіранти, які підготували свої тези доповідей під керівництвом викладачів кафедри. Під час виступів на секціях виникали жваві дискусії за темами доповідей. По завершенню засідань секцій в рамках проведеної науково-практичної конференції були підведені підсумки та внесені пропозиції щодо подальших наукових досліджень.

 


Вітаємо переможців!

Олімпіада в Маріуполі

Олімпіада в Маріуполі

Олімпіада в Маріуполі

У Приазовському державному технічному університеті пройшов другий етап Всеукраїнської студентської олімпіади за напрямом «Зварювання» зі спеціальності «Технологія та устаткування зварювання».

Команда кафедри ОТЗВ у складі Гурського Ю.О., Юхно В.А., Лексикова В.О. зайняла перше призове місце.

Крім того, дипломом ІІ ступеня був нагороджен ст. гр. ІФ-314 Гурський Юрій Олександрович за зайняте ІІ місце у ІІ етапі Всеукраїнської студентської олімпіади.

Ст гр. ІФ-315 Юхно Валерій Анатолійович та ст. гр. ІФ-315 Лексиков Владислав Олександрович були нагороджені грамотами за високі показники теоретичної підготовки у міжвузівському етапі.

Подяку за бездоганну підготовку учасників ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади було вручено науковому керівнику доценту кафедри ОТЗВ Куликовському Р.А.

Бажаємо переможцям натхнення та подальших наукових звершень!!!

 


Вітаємо переможців!!!

Учасники Всеукраїнського конкурсу студентських робіт

10 квітня 2019 року на базі кафедри ОТЗВ Запорізького національного технічного університету проходив Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт за напрямом «Зварювання».

Талановиті студенти з різних куточків України мали змогу представити результати своїх наукових робіт на конференції. Учасники, в рамках культурної програми конкурсу, відвідали Музей техніки Богуслаєва та Музей історії технічного прогресу ЗНТУ. Конкурсна комісія, яка складалась з 23 викладачів з різних ВНЗ, оцінювала доповіді та обирала найкращих серед найкращих.

Переможці науково-практичної конференції були обрані на підставі рецензій та оцінки наукових доповідей учасників.

Детальніше

 


Вітаємо!

28 березня 2019 р. у Національній металургійній академії України, м. Дніпро, відбувся ІІ етап Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямом «Металургія», у якому студент групи ІФ-316 Фетісов Р.Ю. посів перше місце. Науковий керівник – доцент кафедри ОТЗВ Бережний С.П.

Щиро вітаємо переможця та бажаємо подальших наукових успіхів і творчої наснаги!!!

 


Засідання Президії НАН України

Овчинников О.В.

13 березня 2019 року під головуванням Президента Національної академії наук України академіка Бориса Патона відбулося чергове засідання Президії НАН України.

Члени Президії HAH України та запрошені заслухали наукову доповідь. На тему «Тенденції розвитку спеціальної електрометалургії титану в України» виступив завідувач відділу металургії та зварювання титанових сплавів Інституту електрозварювання імені Є.О. Патона НАН України член-кореспондент НАН України Сергій Ахонін. В обговоренні доповіді в якості експерту прийняв активну участь завідувач кафедри Запорізького національного технічного університету доктор технічних наук, професор О.В. Овчинников.

 


Семінар-практикум майстрів виробничого навчання

Учасники семінару

20 лютого 2019 року в ЗНТУ на базі кафедри «Обладнання та технології зварювального виробництва» було проведено семінар-практикум майстрів виробничого навчання та викладачів спецдисциплін зварювального напрямку.

Детальніше

 


Вітаємо!

У спорткомплексі ЗНТУ 13-14 лютого 2019 р. за підтримки профспілки ЗНТУ було проведено традиційну Спартакіаду ЗНТУ «За бадьорість і здоров'я» серед викладачів і співробітників. Старший лаборант нашої кафедри Аверченко Ірина Павлівна посіла перше призове місце в змаганнях з шахів.

Вітаємо!!! Бажаємо творчого натхнення та подальших звершень!

 


Первинна акредитаційна експертиза

Акредитаційна комісія

Акредитаційна комісія

Акредитаційна комісія

З 22 по 24 січня 2019 р. на кафедрі обладнання та технології зварювального виробництва проходила первинна акредитаційна експертиза освітньо-професійних програм «Технології та устаткування зварювання», «Відновлення та підвищення зносостійкості деталей і конструкцій» зі спеціальності 131 «Прикладна механіка» за другим (магістерським) рівнем вищої освіти.

Відповідно до підпункту 20 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про вищу освіту» та пункту 4 «Положення про акредитацію вищих навчальних закладів і спеціальностей у вищих навчальних закладах та вищих професійних училищах», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2001 р. № 978 «Про затвердження Положення про акредитацію вищих навчальних закладів і спеціальностей у вищих навчальних закладах та вищих професійних училищах» та на виконання наказу Міністерства освіти і науки України від 11.01.2019 р. № 45-л «Про проведення акредитаційної експертизи», експертна комісія працювала у складі:

 • 1. Підгурський Микола Іванович – завідувач кафедри технології і обладнання зварювального виробництва Тернопільського Національного технічного університету імені Івана Пулюя, доктор технічних наук, професор, голова комісії;
 • 2. Сливінський Олексій Анатолійович – доцент кафедри зварювального виробництва Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», кандидат технічних наук, доцент;
 • 3. Криворучко Дмитро Володимирович – провідний науковий співробітник факультету технічних систем та енергоефективних технологій Сумського державного університету, доктор технічних наук, доцент.

 


2nd Zaporizhstal Half Marathon!

28 жовтня у Запоріжжі відбувся «2nd Zaporizhstal Half Marathon», який організували RUN Ukraine. Півмарафон став завершальним у цьому сезоні у RUN Ukraine Running League 2018. В цьому році взяли участь близько 2 тисяч учасників, серед них і професійні бігуни, і любителі з України. Серед викладачів нашої кафедри активну участь у проведенні заходу прийняв доцент Куликовський Руслан Анатолійович.

 


Партнерство в дії!

23 жовтня 2018 року на базі підрозділу RFA-ROBOTICS підприємства «Тріада Лтд Ко» зі студентами, які навчаються на кафедрі ОТЗВ ЗНТУ, пройшов практичний семінар на тему «Роботизація зварювального виробництва».

Семінар почався з вступної промови директора підприємства Красносельського Кирила Віталійовича, який ознайомив присутніх з основними напрямками діяльності підприємства та його досягненнями. Основну частину семінару проводив провідний інженер підрозділу RFA-ROBOTICS Сорока Юрій, який розповів про останні світові досягнення у сфері роботизації зварювального виробництва та продемонстрував роботу мультизадачного зварювального роботизованого комплексу. Під час семінару студенти з зацікавленістю сприймали нову інформацію, жваво обговорювали та задавали багато питань доповідачам.

 


Відбувається набор групи на навчання!

Студенти третього-п'ятого курсів кафедри ОТЗВ мають можливість отримати робочу кваліфікацію «Електрогазозварник» другого-третього розряду. Практичне та теоретичне навчання буде проводитись на базі Державного навчального закладу «Запорізький політехнічний центр професійно-технічної освіти» (ДНЗ «Запорізький ПЦПТО») та кафедри ОТЗВ ЗНТУ.

Практичні заняття триватимуть із січня по червень на базі ДНЗ «Запорізький ПЦПТО» (м. Запоріжжя, вул. Перспективна, 2 б), із наступною практикою на підприємстві з 1 липня по 31 серпня.

Орієнтована вартість навчання 5237 грн за умови групи із кількістю 10 чоловік. При меншій кількості слухачів вартість навчання збільшується, можливе індивідуальне навчання. Навчання буде проводитись у вечірній час тричі на тиждень.

За більш детальною інформацією звертатися за телефоном: 097 514 03 95, Бережний Станіслав Петрович.

 


Вітаємо!

17 вересня за ініціативою кафедри ОТЗВ укладено Договір про співпрацю між ЗНТУ та ТОВ «Тріада Зварювання». Основні напрямки діяльності за цим Договором:

 • допомога студентам, які навчаються за освітніми програмами «Технологія та устаткування зварювання» та «Відновлення та підвищення зносостійкості деталей машин і конструкцій»;
 • надання взаємних консультацій щодо діяльності кафедри Обладнання та технології зварювального виробництва та ТОВ «Тріада Зварювання»;
 • співпраця у науково-дослідних і конструкторсько-технологічних роботах, спільна організація наукових і науково-практичних конференцій, «круглих столів», семінарів, вебінарів, тощо.

Відтепер наші студенти отримали змогу виконувати практичні та лабораторні роботи на сучасному роботизованому зварювальному обладнанні відомих мирових брендів.

Студенти будуть вивчати, будову, технологічні особливості експлуатації, основи програмування промислових роботів та їх інтеграції в зварювальних технологіях й споріднених процесах.

Це дозволить нашим студентам бути конкурентними в сучасному світі, який розвивається за принципами Індустрії 4.0!

 


Вступні іспити!

На кафедрі ОТЗВ починаються вступні іспити на навчання за освітнім ступенем «магістр».

Розклад вступних випробувань з фаху та іноземної мови вступників на навчання за освітнім ступенем «магістр» (перша сесія):

Факультет Спеціальність Освітня програма (спеціалізація) Дата Консультація/Випробування Початок Аудиторія
ІФФ 131 Прикладна механіка Технологія та устаткування зварювання 02.07.18 Співбесіда (для осіб, які вступають на базі невідповідного напряму) 9:00 344
02.07.18 Консультація перед фаховим випробуванням 17:00 344
03.07.18 Випробування з фаху 9:00 344
08.07.18 Іноземна мова (англ.) 9:00 344
08.07.18 Іноземна мова (нім., франц.) 9:00 240
131 Прикладна механіка Відновлення та підвищення зносостійкості деталей і конструкцій 02.07.18 Співбесіда (для осіб, які вступають на базі невідповідного напряму) 9:00 344
02.07.18 Консультація перед фаховим випробуванням 17:00 344
03.07.18 Випробування з фаху 9:00 344
08.07.18 Іноземна мова (англ.) 9:00 344
08.07.18 Іноземна мова (нім., франц.) 9:00 240

Бажаємо успіху вступникам!


Вітаємо!

Колектив кафедри «Обладнання та технології зварювального виробництва» був нагороджен почесним дипломом за плідну співпрацю з підготовки та проведення Запорізького промислового форуму та Всеукраїнської конференції «Зварювання-2018: виробництво та застосування».

Детальніше

 


Графік проведення кваліфікаційного екзамену

За спеціальністю 131 «Прикладна механіка»

Освітні прорами 131.4 «Технології та устаткування зварювання» та 131.5 «Відновлення та підвищення зносостійкості деталей і конструкцій» на 2018 рік

Дата Початок роботи ЕК Аудиторія ОС(ОКР) Кількість студентів
23.05.2018 10:00 257а (7) бакалавр (денна) 43 cтуденти
23.05.2018 10:00 255 бакалавр (заочна) 7студентів

Консультація:

Дата Початок Аудиторія ОС(ОКР) Кількість студентів
10.05.2018 10:00 257а (7) бакалавр (денна) 43 cтуденти
10.05.2018 10:00 255 бакалавр (заочна) 7студентів

 


Золоті ручки

На кафедрі ОТЗВ на першому курсі навчається студент–зварник Кононенко Андрій, який згідно статті в журналі «Запорозька Січ» від 3 травня 2018 року, своїми золотими ручками зумів зібрати «Кубик Рубіка» за 2 секунди.

Головоломку «Кубик Рубіка» люблять не тільки діти, а й дорослі. Це одна з найпопулярніших і, в той же час, найскладніших головоломок на планеті. Число можливих різних комбінацій «Кубика Рубіка» — понад 43 квінтильйони. Що ж ми знаємо про цей винахід?

Почнемо трохи з історії. Ця головоломка була винайдена в 1974 році угорським скульптором Ерне Рубіком. Відомо, що спочатку Рубік задумав її як навчальний посібник, за допомогою якого намагався пояснити основи математичної теорії груп. Професор хотів зібрати конструкцію кубика таким чином, щоб окремі його елементи могли вільно обертатися, не порушуючи конструктивної єдності всього механізму.

Тому спочатку іграшка являла собою набір з 27 дерев'яних кубиків з різнобарвними гранями.

Лише в 1980 році одна відома компанія з виробництва дитячих іграшок викупила ліцензію і почала випускати «Кубик Рубіка». В цей час і почався пік популярності цієї головоломки. Її крутили як діти, так і дорослі. Згодом почали організовувати змагання з швидкого складання кубика, яка має назву «спідкубінг».

Зараз багато хто займається спідкубінгом. Журналістам газети «Запорозька Січ» вдалося поспілкуватися із запорізьким 18-річним спідкубером Андрієм Кононенко, який розповів про своє захоплення.

Хлопець з 12 років займається складанням «Кубика Рубіка», але активніше цим захоплюватися почав останні кілька років. Зараз Андрій навчається на першому курсі ЗНТУ на інженера-зварника, пише наукові роботи. Але для кубика завжди знаходить час. Він може зібрати «Кубик Рубіка» будь-якої форми. Вміє збирати кубик з закритими очима і однією рукою.

— Андрій, звідки з'явився інтерес збирати «Кубик Рубіка»?

— Моя мама вчилася збирати кубик за допомогою радянських журналів. Там були різні схеми, за якими вона його збирала. Потім і мене цьому навчила. Перший свій кубик я зібрав за пару днів. Спершу не виходило, а потім, коли стало виходити, я став цікавитися, як збирати його швидше. Я став вчиться збирати його на швидкість. Почав шукати якісь цікаві методики. Познайомився з хлопцями, які теж цим захоплюються. Тепер ми часто зустрічаємося і разом збираємо головоломки.

— Скільки всього у тебе головоломок?

— Всього близько 20 штук, але якщо вважати професійні, то штук десять.

— А які взагалі існують головоломки, крім «Кубика Рубіка»?

— Кубики менших і більших розмірів: від 2х2 до 17х17 і навіть 33х33. Їх збирання мені подобається найбільше. Крім стандартної форми куба ще є піраміди, ск'юб, Скваер, годинник Рубіка, піраморфікс, так само бувають у формі зірки, тварин і т.д.

— У чому взагалі секрет збирання цих головоломок?

— Секретів немає, є алгоритми збирання головоломок. Якщо ти їх знаєш, то вже можеш виводити якісь свої техніки.

— Як запам'ятати ці алгоритми?

— Можна запам'ятати візуально, а можна запам'ятовувати виконання. Так само можна запам'ятовувати по буквах, так як є мова алгоритмів, яка складається з літер, цифр і штрихів. Зазвичай алгоритми будуються на легких комбінаціях. Вони мають певні назви. Наприклад, «піф-паф»: рух правої межі вгору, верхній вліво, правою вниз, верхній вправо. Шість разів так робиш із зібраного стану і кубик знову збирається.

— Як навчитися швидко крутити кубик?

— Є правильна постановка і рухи пальців, щоб алгоритми можна було виконувати плавно і швидко. Зазвичай все це приходить з досвідом.

— За скільки ти можеш зібрати кубик?

— У мене в телефоні є таймер, який записує всі мої результати. «Кубик Рубіка» розміром 3х3 можу зібрати в середньому за 12 секунд, а мій особистий рекорд — 7,65 секунди. Цей же кубик, але однією рукою збираю за 20-24 с, а з закритими очима за 1,5-3 хвилини. Найпростіший 2х2 — 4 с, 4х4 — 45 с, 5х5 — хвилина-півтори. А мегамінкс (головоломка з 12 гранями) — 1 хвилина 40 с.

— У чому сенс збирання з закритими очима?

— Сенс в тому, що вибирають куточок і ребро на кубику, вони називаються «буферами», і, послідовно заганяючи на їх місце все елементи головоломки, потім розставляють їх на свої місця. Щоб запам'ятати все перестановки, потрібно придумати абетку, де кожному елементу подумки приписується одна буква. Запам'ятовуючи куб, я на кожну пару перестановок елементів і, відповідно, букв придумую слово, а зі слів складаю історії. А якщо кубиків багато, то придумується навіть кілька історій. І ось коли я закриваю очі, то згадую історії, потім слова, зі слів отримую букви і, представляючи замість букв елементи куба, кручу певні алгоритми. Звучить дуже складно, але чемпіони світу примудряються запам'ятовування і складання разом робити менше, ніж за 20 секунд.

— Де найбільше розвинений спідкубінг?

— В Америці та Китаї проводять багато змагань, оскільки там є дуже сильні спідкубери. І в Австралії, тому що там живе багаторазовий чемпіон світу Фелікс Земдегса, який поставив рекорди практично за всіма головоломок.

— Чи проводять змагання з спідкубінгу в Україні?

— В останні роки стали проводити дуже часто. Зазвичай вони проходять в Дніпрі, Харкові, Києві, Львові, Одесі. У Запоріжжі у нас змагання не проводять. Звичайно, можна і самому проводити, це не так складно, як здається. Існує Всесвітня асоціація «Кубика Рубіка» і вона за активну участь, за проведення змагань призначає собі делегатів, які мають право організовувати змагання. Вони приїжджають на змагання і стежать за порядком. Тоді змагання вважається офіційним, і асоціація заносить всі результати учасників в свою базу. Офіційними вважаються 18 дисциплін: збирання кубика 2х2, 3х3, 4х4, 5х5, 6х6, 7х7, збирання «Кубика Рубіка» однією рукою, кубиків 3х3 — 5х5, а також кількох 3х3 з закритими очима, пірамідка, Скваер, мегамінкс, ск'юб, годинник Рубіка, збирання ногами і на кількість ходів.

— Які є світові рекорди по спідкубінгу?

— Наприклад, по кубику 3х3 світовий рекорд — 4,59 секунди, по 4х4 — менше 19 секунд. Нещодавно побили найстаріший світовий рекорд. У 2013 році був зібраний 41 кубик із закритими очима за 57 хвилин. Цього року хлопець з США зібрав 43 кубика за 44.

— Чи був ти коли-небудь на змаганнях?

— Так, тільки вчора я приїхав з Дніпра, де вони проходили. Це були мої перші в житті змагання.

— Як все пройшло?

— Мені дуже сподобалося. Стільки нових знайомих, емоцій! Зустрівся і познайомився з національними рекордсменами, навіть сам побачив кілька національних рекордів, а їх на цих змаганнях поставили аж 6! Сам я показав достойні результати, зібравши 3х3 за 11 секунд, 2х2 за 2 с, а 4х4 за 43 с. Але в своїй улюбленій дисципліні, 5х5, я зробив дуже сильне збирання — 1 хвилина 12 секунд, що вивело мене на 13 місце в країні! І це на перших же змаганнях!

— Як можна навчиться збирати кубик?

mdash; Я навчався спершу у мами, потім за допомогою інтернету. Заходив і шукав, які є методики, алгоритми. Одна з кращих і найбільш швидкісних вважається методика Джесіки Фрідріх. Куб збирається за сім алгоритмів максимум. Спочатку потрібно зібрати з одного кольору хрест, потім ще за чотири алгоритми збираються перші два шари. Після цього потрібно ще 2 алгоритми на верхній шар і куб буде зібраний.

— За скільки з «нуля» можна навчиться збирати «Кубик Рубіка»?

— Стандартний 3х3 за день спокійно можна навчитися збирати. А ось щоб швидко його збирати, то потрібно постійно практикуватися.

— А кому простіше збирати такі головоломки — гуманітарію або людині з технічною освітою?

— Взагалі не має значення. Може бути, технарю трохи легше, якщо у нього розвинена просторова уява і йому простіше візуально запам'ятовувати алгоритми. Але взагалі це універсальне хобі і підходить всім. Мені в ньому подобається те, що цим можна займатися де завгодно. Наприклад, я можу їхати в автобусі і збирати кубик.

— Що розвиває таке захоплення?

— Воно добре розвиває моторику рук, увагу, пам'ять. Починаєш краще просторово мислити.

— З якої причини може не вийти зібрати кубик?

— Наприклад, вивчив щось не правильно або зробив якийсь зайвий рух.

— Чому не у всіх виходить його зібрати?

— Тому що багато хто боїться почати — адже це зажадає і сил, і часу. Це потрібно вчити, розуміти, бачити. Хоча зібрати одну сторону можна інтуїтивно, а далі, знаючи лише кілька алгоритмів, будь-який новачок з легкістю збере головоломку. А згодом збирання і зовсім буде виходити на «автоматі».

— Потрібен якийсь особливий догляд за такими головоломками?

— Звичайно, за кубиком потрібен догляд. Адже я його кручу часто, в транспорті, на вулиці і в усередину потрапляє пил. Кубик повністю розбирається, чиститься, протирається всередині і змащується. Є навіть спеціальні мастила для кубиків.

— Скільки коштує «Кубик Рубіка»?

— Професійний кубик можна купити в спеціальному магазині. У нашому місті один такий магазин і він знаходиться на Металургів, хороший кубик можна купити там від 100 грн. Можна купити і дешевше, але він буде погано крутиться.

— Яку головоломку варто освоїти для початку?

— Спочатку варто навчиться збирати кубик розміром 3х3 — потім інші головоломки збирати буде простіше.

— Як вибрати хороший кубик?

— В першу чергу, кубик повинен добре крутитися. Він не повинен якось залипати, застрявати. У будь-якому випадку, завжди краще порадитися з досвідченим спідкубером.

 


Перше місце!

Відповідно до наказу ректора ЗНТУ № 410 від 10.10.2016 Патентно-інформаційним відділом було обраховано Рейтинг кафедр ЗНТУ та оприлюднено на засіданні Вченої ради 26.04.2018р.

 

Визначення наукового рейтингу кафедр проводилось за групами індикаторів ефективності наукової діяльності:

 • науково-педагогічний потенціал, підготовка науково-педагогічних кадрів;
 • результативність освітньо-наукової діяльності;
 • оприлюднення результатів наукової та науково-методичної діяльності;
 • міжнародна наукова діяльність та забезпечення академічної мобільності;
 • фінансова оцінка результатів наукової діяльності.

За підсумками рейтингу наша кафедра зайняла перше місце!

Вітаємо колектив кафедри ОТЗВ!

Детальніше

 


Вітаємо переможців!

У Приазовському державному технічному університеті пройшла Всеукраїнська студентська олімпіада за напрямом «Зварювання» зі спеціальності «Технологія та устаткування зварювання».

Команда кафедри ОТЗВ у складі Молочкова Д.Є., Гурського Ю.О., Юхно В.А. зайняла друге призове місце.

Крім того, дипломом ІІ ступеня був нагороджен ст. гр. ІФ-314 Молочков Денис Євгенійович за зайняте ІІ місце у ІІ етапі Всеукраїнської студентської олімпіади.

Ст гр. ІФ-315 Юхно Валерій Анатолійович та ст. гр. ІФ-314 Гурський Юрій Олександрович були нагороджені грамотами за високі показники теоретичної підготовки у міжвузівському етапі.

Подяку за якісну підготовку учасників ІІ туру Всеукраїнської студентської олімпіади було вручено науковому керівнику доценту кафедри ОТЗВ Куликовському Р.А.

Бажаємо переможцям натхнення та подальших звершень!!!

 


Вітаємо!

Професор кафедри ОТЗВ, доктор технічних наук Биковський Олег Григорович нагороджен дипломом за навчальний посібник "Сварочное производство" (СПО), який переміг в номінації "Признанный лидер", видавництво "КноРус", "Золотой Фонд".

 


Вітаємо!!!

У квітні 2018 року кафедрою зварювання було проведено Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт з напряму «Зварювання».

Минулого тижня за вагомий внесок в організацію та проведення конкурсу на Раді Інженерно-фізичного факультету були урочисто відзначені грамотами наступні співробітники кафедри: зав. каф., проф. Овчинников О.В., проф. Биковський О.Г., доц. Андрущенко М.І., доц. Бережний С.П., доц. Куликовський Р.А., доц. Осіпов М.Ю., доц. Савонов Ю.М., ст. викл. Капустян О.Є., зав. лаб. Костюк М.О., зав. лаб. Тимофієнко Д.М., ст. лаб. Хохлова Л.О., ст. лаб. Акритова Т.О.

 


Тиждень наук–2018

Розклад роботи секції «Зварювання та спорідненні процеси і технології»

Секція Дата роботи Час роботи Аудиторія
Студенти 17 квітня 2018 з 10:00 до 13:00 257а (7)
Викладачі 17 квітня 2018 з 10:00 до 13:00 255

 


Вітаємо переможців!

5 квітня 2018 року в м. Харків пройшла Всеукраїнська студентська олімпіада за напрямом «Ремонт машин».

Запорізький національний технічний університет представляли студенти кафедри ОТЗВ:

 • Буката Максим Анатолійович, студ. гр. ІФ-413м;
 • Коротич Юлія Станіславівна, студ. гр. ІФ-414;
 • Мягкий Іван Віталійович, студ гр. ІФ-414.

Коротич Юлія Станіславівна була нагороджена дипломом першоно ступеня серед жінок-учасниць.

Бажаємо переможцям творчого натхнення та подальших успіхів у навчанні!!!

 

 


Вітаємо переможців

Учасники Всеукраїнського конкурсу студентських робіт

4 квітня 2018 року на базі кафедри ОТЗВ Запорізького національного технічного університету проходив Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт за напрямом «Зварювання».

На конкурс було представлено 62 роботи, які надійшли з 22 вищих навчальних закладів України. На підсумковій науково-практичній конференції виступив 21 студент із 17 вищих навчальних закладів.

Переможці науково-практичної конференції були обрані на підставі рецензій та оцінки наукових доповідей учасників.

Детальніше

 


Викладачі навчаються

Доцент кафедри «Обладнання та технології зварювального виробництва» Куликовський Р.А. пройшов курс навчання із базового програмування промислових роботів Yaskawa та їх інтеграції для використання у зварювальних технлогіях на базі підприємства ВАТ "ТРИАДА ЛТД КО".

 


Запрошуємо до участі!

Запрошуємо Вас прийняти участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Зварювання 2018. Виробництво та застосування», що проходитиме 22–23 травня 2018 року в ВЦ «Казак Палац».

 

Напрямки роботи конференції:

 • технології, матеріали, обладнання для зварювання і споріднених процесів;
 • адитивні технології, які базуються на зварювальних процесах;
 • структура та властивості конструкційних матеріалів для зварних з'єднань;
 • вдосконалення зварних конструкцій, автоматизація їх проектування;
 • автоматизація та роботизація технологічних процесів на підприємствах;
 • інженерія поверхні;
 • проблеми екології зварювального виробництва;
 • спецелектрометалургія;
 • стандартизація, сертифікація продукції зварювального виробництва, підготовка і атестація спеціалістів.

Конференція буде организована в форматі круглого столу. До початку конференції буде видано збірник праць.

Схвалені Програмним комітетом конференції доповіді можуть бути опубліковані в журналах «Фізико-хімічна механіка матеріалів», що індексується в базі SCOPUS, й «Нові матеріали і технології» в 2018 році. (10 кращих довповідей безкоштовно).

Тривалість доповідей до 20 хвилин, презентація на мультимедійному проекторі.

За додатковою інформацією звертатися до Омельченко Ольги Станіславівни.

тел. (061) 769-83-62

 


Вітаємо!

26 лютого 2018 року на кафедрі «Обладнання та технології зварювального виробництва» пройшло урочисте вручення дипломів переможцям вузiвського конкурсу на кращу студентську наукову роботу 2017-2018 н.р. за секцiєю «Технiчна».

Дипломом першого ступеня нагороджується ст. гр. IФ-412м Строгонов Д.В., науковий керівник Биковський О.Г., проф. кафедри ОТЗВ;

Дипломом другого ступеня нагороджується ст. гр. IФ-412м Акритова Т.О., науковий керівник Капустян О.Є., ст. викладач кафедри ОТЗВ.

Бажаємо нових творчих успіхів у подальшій науковій роботі та навчанні!

 


Вітаємо!

24 лютого 2018 року виповнюється 80 років професору кафедри «Обладнання і технології зварювального виробництва» Биковському Олегу Григоровичу.

Олег Григорович працює в ЗНТУ з 1963 року. У 1970 р. захистив кандидатську дисертацію, а у 1991 р. докторську.

Протягом 15 років Биковський О.Г. був капітаном теплоходу «Поиск» на якому виконувались гідроархіологічні роботи для музеїв м. Запоріжжя та багатьох міст колишнього Союзу.

Студенти під його керівництвом приймають участь і одержують призові місця у конкурсах різного рівня та олімпіадах зі зварювання.

Бажаємо радості, веселощів, достатку та міцного здоров'я Вам та рідним і близьким.

 


Вітаємо!

25 грудня 2017 р. виповнюється 70 років завідуючому лабораторією кафедри «Обладнання і технології зварювального виробництва» Костюку Михайлу Олександровичу.

За час роботи Михайло Олександрович отримував премії і подяки, зарекомендував себе висококваліфікованим фахівцем, користується повагою колег і студентів, виконує організаційну і громадську роботу.

Від щирого серця вітаємо Костюка Михайла Олександровича і бажаємо плідної роботи і довгих років життя!

 


Я б у зварювальники пішов, хай мене навчать ...

Минулого тижня завідувач кафедри «Обладнання та технології зварювального виробництва» ЗНТУ О.В. Овчинников дав інтерв'ю запорізькій газеті МИГ. У цьому інтерв'ю йдеться про привабливість професії інженера–зварювальника і про наукову діяльність кафедри в цілому. Наполеглива рекомендація батькам та їхнім дітям–майбутнім студентам, які обирають професію, ознайомиться зі статтею.

В останні роки на технічні спеціальності в українські вузи надходить все менше студентів, навіть на бюджетні квоти. Однак ця тенденція не характерна для Запорізького національного технічного університету, який відзначив нещодавно свій 117–й день народження. Охочих вчитися в ЗНТУ досить, особливо на спеціальностях, що знаходять в сучасних умовах підвищену затребуваність. До їх числа можна віднести спеціальність інженера–зварювальника, яка набирає популярність у зв'язку з розвитком лазерних і плазмових технологій, а також 3D–принтинга металів. Чим приваблива для молодих людей професія інженера–зварювальника? Про це ми поговоримо з завідувачем кафедрою «Обладнання та технології зварювального виробництва» інженерно–фізичного факультету ЗНТУ — доктором технічних наук, професором Олександром Овчинниковим.

Зовсім трохи історичних фактів

— Отримати деталь потрібної форми можна різними способами — литтям, тиском, механічної обробкою. Складний виріб доцільно виготовляти зварюванням, нерозривно з'єднавши частини металу за допомогою спеціальних зварювальних процесів, — розповідає Олександр Овчинников. — Вийшло так, що піонером розвитку зварювальних технологій в Радянському Союзі стала Україна, ще в 30–ті роки минулого століття в Києві створили інститут електрозварювання АН УРСР. Процес зварювання згодом виявився настільки затребуваною промисловістю, що такий індустріальний регіон, як Запорізька область, не міг обійтися без власної навчальної бази профільних кадрів. У 1963 році на механіко–металургійному факультеті Запорізького машинобудівного інституту [ЗМI] була організована кафедра обладнання і технології зварювального виробництва. Очолив її і керував протягом багатьох років Веніамін Попов, який пізніше став ректором вузу. За більш ніж півстоліття підготовлено понад три тисячі інженерів. Я керую кафедрою останні півтора року.

—Що б ви відповіли на питання випускника–школяра: «Зварювання — це взагалі цікаво»?

—Не тільки цікаво, а й життєво необхідно. Жодне серйозне виробництво — машинобудівне або металургійне — не обходиться без зварювальних технологій. Що таке сучасний метод зварювання? Уявіть: цех, автоматизована рука–робот, яка виробляє різання–зварювання деталі складної форми самостійно. Людина, що організує роботу, повинена вміти правильно розрахувати і змоделювати конструкцію, знати металургію, металознавство, технологію зварювання, мати навички автоматизації та програмування. Тобто, зварювання — це політехнічна спеціальність, що дозволяє опанувати майже всімa технічними навичками.

Титан - всiм металам метал

—Чув, ваша кафедра відкриває для студентів «вікно можливостей&raqou;?

—З цього року студенти зможуть проходити практику і писати наукові роботи безпосередньо на заводах — потенційних місцях свого майбутнього працевлаштування. Мало того, ми видаємо не просто диплом інженера, а навчаємо і робочої спеціальності. Розряд зварника буде присвоюватися безкоштовно. Домовилися з київським центром, що він буде сертифікувати дипломи наших зварників для міжнародного рівня, що дозволить працевлаштуватися і за кордоном.

—Ваша докторська дисертація, кажучи спрощено, пов'язана зі зварюванням титану. Чому ця проблематика так важлива?

—При ЗНТУ, як структурний підрозділ, працює науково–дослідний центр &laqou;Титан Запоріжжя&raqou;, який вирішує конкретні проблеми конкретних підприємств. Ми, практично єдині в Україні, розробляємо і так звані сферичні порошки, використовувані на 3D–принтерах для вирощування деталей будь–якої геометрії. Хіба не цікаво — натиснути кнопку і виростити за допомогою лазера, плазми або невидимого електронного променя деталь або цілий виріб, попередньо створивши її 3D–модель на комп'ютері? На «Мотор Січі» вже впроваджуються такі принтери, що дозволяють отримати деталі авіадвигунів, вертольотів, безпілотних апаратів так званого нового покоління. І цей дуже перспективний напрямок будуть теж розвивати наші студенти.

Тим, хто обмірковує життя

—Юнак 17–18–ти років хоче пов'язати своє подальше життя з технікою. Але з вибором конкретної професії не визначився. Що порадите?

—Вступати до нас. Людина йде вчитися, щоб отримати компетенцію. Так ось, після кафедри зварювання ви таку компетенцію отримаєте. Не просто провчитеся п'ять років, — побачите реальне виробництво, пройдете практику на високотехнологічному обладнанні підприємства, наприклад, «Мотор Січ», опануєте усіма навичками, станете фахівцем. Будучи студентом, можна займатися науковою роботою, з третього курсу виконувати реальні завдання — ми за це ще й гроші платимо. Наші студенти беруть участь в наукових проектах, виступають на конференціях, їздять по Україні і за кордон. У вашій трудовій книжці може з'явитися запис: був науковим співробітником. Хороший зварювальник знайде себе в будь–якому виробництві. Саме тому наші випускники — хороші технарі, менеджери і топ–менеджери, а деякі з них стали політичними діячами, депутатами і мерами. Додам, в цьому навчальному році на кафедру надійшло майже 60 студентів, повністю зайнявши бюджетні місця. Вступ до магістратури в 2017–м виріс більш, ніж у шість разів. Аналогічна ситуація з аспірантурою і докторантурою.

 


Вітаємо!

3 листопада 2017 року, в нашу «Машинку» приїзжав мер м.Запоріжжя Буряк Володимир Вікторович з метою вручення сертифікатів на мерівську стипендію.

Після офіційного привітання студенти мали можливість задати будь-яке питання Володимиру Вікторовичу.

Стипендію від мера м. Запоріжжя від кафедри «Обладнання та технології зварювального виробництва» отримали студент гр. ІФ-312м Куртов. О.А. та студентка гр. ІФ-412м Акритова Т.О.

 


Відкриття меморіальної дошки Попову В.С.!

17 жовтня 2017 року відбулося відкриття меморіальної дошки Попову Веніаміну Степановичу (1927–2010 р.р.), засновнику кафедри «Обладнання і технології зварювального виробництва» (з 1964 по 2006 р.р.), ректору ЗМІ ім. В.Я. Чубаря (з 1978 по 1993 р.р.), доктору технічних наук, професору, академіку Академії Інженерних Наук, заслуженому діячу науки і техніки України.

З моменту організації кафедри ОТЗВ 25 квітня 1964 р. енергійний вчений-педагог Веніамін Степанович Попов створив колектив однодумців, яких поєднувало прагнення розвитку науково-технічного прогресу, втілений в високотехнологічних процесах зварювання. За 50 років кафедра підготувала більш 3000 інженерів, що працюють у різних галузях промисловості України та світу.

Ця видатна людина зробила неоціненний вклад у розвиток університету, становлення вищої освіти в Україні, підняття технічного рівня науки в багатьох галузях.

Так, відтепер Попов В.С. завжди з колективом, де тривалий час працював, керував ним, зробивши чимало доброго, світлого, вічного!

Детальніше

 


Запрошуємо на урочистості!

17 жовтня 2017 року відбудуться урочистості з нагоди вшанування пам'яті засновника кафедри «Обладнання і технології зварювального виробництва», ректора ЗМІ ім. В.Я. Чубаря, доктора технічних наук, професора, академіка Академії Інженерних Наук, заслуженого діяча науки і техніки України Попова Веніаміна Степановича (1927 – 2010 р.р.). Ректором ЗМІ ім. В.Я. Чубаря він був з 1978 по 1993 р.р., кафедрою керував з 1964 по 2006 р.р.

На урочистості з нагоди відкриття меморіальної дошки на фасаді головного корпусу університету, центральний вхід, запрошуються ветерани та випускники кафедри, керівники підприємств і навчальних закладів міста і області.

Об 11:30 планується збір гостей і відкриття аудиторії історії кафедри ОТЗВ (ауд. 257а – 7).

12:00 відкриття меморіальної дошки, мітинг.

12:20 урочисте засідання кафедри ОТЗВ (ауд. 320).

Вшануємо пам'ять цієї видатної людини, яка зробила неоціненний вклад у розвиток університету, становлення вищої освіти в Україні, підняття технічного рівня науки в багатьох галузях.

 


Вітаємо!

З 18 вересня по 7 жовтня 2017 року у Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці пройшла виставка фоторобіт Костюка Михайла Олександровича, завідувача лабораторією «Матеріали та рентгенографія» кафедри «Обладнання та технології зварювального виробництва» під назвою «Хортиця - перлина України»

 


Вітаємо!

Наша кафедра за проведення на високому рівні науково-технічної конференції «Титан 2016: виробництво і застосування в авіабудуванні» 3–4 листопада 2016 року отримала пропозицію взяти участь в якості співорганізатора аналогічної конференції в 2018 році під патронатом Національної академії наук України, на базі Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона.

 


Вітаємо з ювілеєм!

Кафедра ОТЗВ вітає Колобова Германа Олександровича з ювілеєм!

Відомому вченому-металургові, професору Запорізької державної інженерної академії, академіку академії інженерних наук України, лауреату Державної премії України минає 80 років.

Перш за все ми знаємо Германа Олександровича як ТІТАНЩІКА, який зробив першу титанову трубу!! Він стояв біля витоків розвитку титану і дав поштовх до інтенсивного розвитку наукової думки в цій галузі.

Від щирого серця вітаємо Колобова Германа Олександровича і бажаємо плідної роботи і довгих років життя!

 


Шановні викладачі та студенти!

Щиро вітаємо Вас з початком нового навчального року!

Бажаємо плідної праці, натхнення, що і так притаманно всім зварювальникам, креативного мислення, терпіння і розуміння, міцного здоров’я та душевних сил для наукових звершень.

 


Увага, шановні бакалаври!

Розклад проведення вступних випробувань за освітнім ступенем «магістр»

Спеціалізація Дата Випробування Початок Аудиторія
Технологія та устаткування зварювання, Відновлення та підвищення зносостійкості деталей і конструкцій 29.06.17 Співбесіда (для осіб, які вступають на базі невідповідального напряму) 9:00 344
04.07.17 Випробування з фаху 14:00 249
10.07.17 Іноземна мова (англ.) 9:00 249
10.07.17 Іноземна мова (франц.,нім.) 9:00 240

 


Вітаємо!!!

Нашій улюбленій кафедрі було вручено диплом за вагомий внесок в організацію та проведення виставки «Машинобудування. Металургія-2017», яка проходила 23-25 травня в «Козак-Палаці».

 


Увага!

Графік проведення консультацій кваліфікаційного екзамену та захисту дипломних прооектів кафедри “Обладнання і технології зварювального виробництва» за спеціальністю 131 «Прикладна механіка» освітні програми: «Технології та устаткування зварювання» та «Відновлення та підвищення зносостійкості деталей і конструкцій» на 2017 рік.

 

консультації:

 • гр.ІФ-313, ІФз-313 17.05.2017р. о 12:00 ауд 257а (7);
 • гр.ІФ-413, ІФз-413 17.05.2017р. о 12:00 ауд 255.

кваліфікаційний екзамен:

 • гр.ІФ-313, ІФз-313 23.05.2017р. о 10:00 ауд 257а (7);
 • гр.ІФ-413, ІФз-413 23.05.2017р. о 10:00 ауд 255.

Захист дипломів відбудеться 16.05.17р., 17.05.17р., 18.05.17р. о 9:00 годині, аудиторія 181.

 


Оголошення!

18.05.2017 року (четвер) о 12:00 годині у аудиторії №530 відбудеться зустріч з представником будівельної компанії Америки з питань проходження практики у США на будівельних об’єктах.

Запрошуємо всіх бажаючих!

 


Вітаємо стипендіатів міського голови!

12-го квітня 2017 року в актовій залі ЗНТУ проходило вручення сертифікатів студентам на підвищену стипендію. Сертифікати вручав міський голова міста Запоріжжя Володимир Буряк.

 

В цьому семестрі від нашої кафедри стипендіатами міського голови стали:

 1. ст. гр. IФ-312м Куртов О.А.;
 2. ст. гр. IФ-312 Дмитренко Ю.С.;
 3. ст. гр. IФ-412м Акритова Т.О.

 


Вітаємо переможців!

11-13 квітня 2017 року у Приазовському державному технічному університеті пройшов ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади за напрямком «Зварювання» (спеціальність «Технологія та устаткування зварювання»). До участі в олімпіаді були запрошені студенти – переможці 1 етапу: ст. гр. IФ-312м Куртов Олександр Анатолійович, ст.гр. IФ-312 Дмитренко Юлія Сергіївна та Мигунов Артем Віталійович.

Детальніше


«Тиждень науки-2017»

Конференція «Тиждень науки-2017» на кафедрі «Обладнання та технології зварювального виробництва»відбудеться у середу 19 квітня.

Об 11:00 годинні в аудиторії 257а(7) відкриття конференції, яка складається з двох секцій.

Доповіді можуть супроводжуватися презентаціями Microsoft Office PowerPoint або плакатами формату не менше А1.

 


Екскурсія!

07 квітня 2017 року студенти нашої кафедри стали учасниками екскурсії на ВАТ «Запорізький завод феросплавів»

Програма включала доставку на прохідну заводу, проїзд по території, відвідування музею підприємства, плавильного цеху № 3 і газоочисної споруди плавильного цеху № 4.

 


Щиро вітаємо!

Міністерство освіти і науки України нагородило Бусова Анатолія В'ячеславовича дипломом І ступеня, як переможця ІV Міжнародного конкурсу магістерьких дипломних проектів і дипломних робіт студентів вищих навчальних закладів за спеціальністю «Прикладна механіка» («Зварювання»).

 


«Тиждень науки–2017»

З 18 по 21 квітня 2017 р. буде проводитися щорічна науково-практична конференція «Тиждень науки–2017»

Шановні студенти, просимо Вас сдати електронну версію тез доповідей, а також надруковану версію з підписом наукового керівника Хохловій Ларисі Олександрівни до 10 квітня, ау.257а!

Детальніше:Тиждень науки-2017

 


Бажаємо успіхів!

30 березня у стінах Національної металургійної академії в м.Дніпро пройде ІІ етап Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт. Нашу кафедру за напрямом «Металургія» представлятиме студент гр. ІФ-312м Куртов Олександр, науковий керівник Бережний Станіслав Петрович.

 


Вітаємо переможців!

Протягом 23-го березня в стінах Центральноукраїнського національного технічного університету м. Кропивницький тривала підсумкова науково-практична конференція ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямом підготовки «Зварювання». У фінальній частині конкурсу з науковими доповідями виступили 15 студентів, які представляли 14 вищих навчальних закладів.

Від нашої кафедри доповідала студентка гр.ІФ-412м Акритова Таїсія, наукові керівники Овчинников Олександр Володимирович, Капустян Олексій Євгенович, з темою: «Отримання напівфабрикатів титанових сплавів методами порошкової металургії і зварювання», яка за підсумками роботи галузевої конкурсної комісії отримала диплом за призове друге місце.

 


Вітаємо!

14 березня 2017 року в Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці, в Центрі національних культур відбулася презентація фотовиставки Ірини Аверченко «Мене ізмалку люблять всі дерева»

Це вже третя її персональна фотовиставка. Перша відбулася у бібліотеці рідного ЗНТУ, друга – у центрі національних культур у листопаді 2015 року «Кохане Запоріжжя».

На новій виставці представлені світлини дерев в усі пори року і що особливо цікаво з підписами з віршів видатних поетів.

Після завершення виставки Ірині Павлівні була вручена Подяка.

 


Захист дипломних робіт магістрів

14 грудня 2016 в ауд. 257, а (7) відбудеться захист дипломних робіт магістрів за освітніми програмами «Технології та устаткування зварювання» і «Відновлення та підвищення зносостійкості деталей і конструкцій», кафедри Обладнання та технології зварювального виробництва.

Початок роботи о 9:00.

Запрошуються студенти старших курсів та викладачі!

 


IV міжнародна науково-практична конференція «ТИТАН 2016: Виробництво та використання в авіабудуванні»

07.11.2016

3 і 4 листопада 2016 р. на базі АТ «Мотор Січ» і ЗНТУ пройшла IV міжнародна науково-практична конференція «ТИТАН 2016: Виробництво та використання в авіабудуванні».

В пленарному засіданні і роботі секцій конференції прийняли участь понад 200 чоловік. По закінченні роботи відбулися екскурсії на провідні підприємства м. Запоріжжя.

Опублікована збірка тез доповідей Міжнародної конференції «Титан 2016», які відображають широкий спектр тематик наукових досліджень і технічних рішень, як в титановій промисловості, так і в кольоровій металургії для авіабудування. Розглянуті питання обладнання та виготовлення виробів з залученням адитивних процесів (3D-технологій).

Зі збіркою тез доповідей конференції можна ознайомитися на кафедрі ОТЗВ ЗНТУ, ауд. 257-а.

 

 

Кафедру «Зварювального виробництва», було створено і відкрито 25 квітня 1964 р. Тоді відбувся перший набір студентів на денну і вечірню форму навчання в складі 25 чоловік за спеціальністю «Технологія і устаткування зварювання».

Цьому передувала значна робота з підприємствами міста Запоріжжя і області з виявлення потреби для них інженерів зварювального профілю. Більшість великих заводів, наукових і проектно-конструкторських установ висловилися за доцільність організації підготовки фахівців зварювального профілю в машинобудівному інституті. Визначили конкретне замовлення на підготовку інженерів-зварювальників для потреб народного господарства.

Бурхливе зростання промисловості Придніпровського регіону в ті роки вимагало збільшення випуску інженерних кадрів цього профілю. Тому набір студентів у 1969 р. на денне відділення зріс до 75 чоловік. Тоді підготовка спеціалістів проводилась за спеціальністю «Виробництво зварних конструкцій» а з 1984 р. і до сьогодні кафедра здійснює підготовку інженерів-механиків за спеціальністю «Технологія та устаткування зварювання» зі спеціалізацією «Міжнародна сертифікація та управління якістю зварних конструкцій».

Враховуючи постійно зростаючі вимоги суспільства до фахівців цього профілю із 1989 р. була відкрита підготовка студентів зі спеціальності «Технологія і устаткування відновлення та підвищення зносостійкості машин і конструкцій».

Своє існування кафедра розпочинала з підвального приміщення. Кафедра, як і інститут на той час, не мали ні належної навчально-лабораторної, технологічної бази, ні необхідного науково-дослідницького обладнання. Централізованого забезпечення з міністерства теж майже не було. В таких умовах активно відгукнулись промислові підприємства Запорізького регіону: для потреб кафедри було виділено без відшкодування відповідне обладнання, матеріали, прилади – все, що було необхідне для виконання перших замовлень на проведення госпрозрахункових науково-дослідних робіт, які набували широкого розмаху.

У той складний час становлення кафедри її очолив непересічний, здібний і досвідчений, енергійний вчений, педагог, дбайливий господарник та мудрий керівник, який шанує людей і дбає про них, і люди віддячують йому шаною. Таким є її фундатор, завідувач, потім – професор кафедри, заслужений діяч науки і техніки України, доктор технічних наук, професор, Веніамін Степанович Попов. Особливістю і характерними рисами його були працьовитість, відданість науці, організаційні здібності та наполегливість у досягненні своєї мети. Він створив свою неповторну науково-педагогічну школу однодумців, яких об'єднує віра у необхідність удосконалення зварювальних технологій, прогрес сучасного виробництва. Для такого колективу кафедри завжди було характерно поєднання навчального процесу з виконанням наукових досліджень, до яких постійно залучаються обдаровані студенти. Діяльність проф. В.С. Попова є однією з яскравих сторінок в історії університету. З 2007 р. по 2009 р. кафедру очолював к.т.н., доц. Ткаченко Юрій Миколайович, з 2009 р. і по лютий 2016 р. кафедру очолює д.т.н. Бриков Михайло Миколайович, з лютого 2016 р. і по сьогоднішній день очолює Овчинников Олександр Володимирович

Створена широко відома в колах фахівців зі зварювання та відновлення машин і конструкцій наукова школа дослідників і викладачів, які активно і плідно працюють за фаховим покликанням.

Сьогодні кафедра за своїми кадрами і технічним оснащенням знаходиться на рівні навчально-наукового підприємства, яке готує не лише висококваліфікованих фахівців-зварювальників для народного господарства України, а й кадри для науки, виконує замовні науково-дослідні роботи на високому рівні.

Для рішення цих завдань на кафедрі були створені навчальні лабораторії: «Теорія зварювальних процесів», «Джерела живлення зварювальної дуги», «Автоматики та автоматизації виробничих процесів», «Розрахунки зварних конструкцій», «Термомеханічних методів підвищення зносостійкості» та інші.

Для кафедри завжди було характерно об'єднання навчального процесу з виконанням наукових досліджень, до них постійно привертали обдарованих студентів.

У 1970 р. на кафедрі створена галузева лабораторія міністерства чорної металургії СРСР по підвищенню зносостійкості деталей і устаткування вогнетривкого виробництва. Начальником лабораторії був призначений к.т.н. М.М. Бриков, який захистив докторську дисертацію в 1988 р. За впровадженими у виробництво результатами роботи лабораторії були захищені кандидатські дисертації Ткаченком Ю.М., Пугачовим Г.О., Осіповим М.Ю., Гапоном О.А., Андрущенком М.І., Лунякою В.Л., Бриндіним І.В., Івановим І. П. Більшість розробок до сьогоднішнього дня використовуються багатьма підприємствами вогнетривкої промисловості України і країн СНД.

Для підвищення строку служби деталей целюлозно-паперового виробництва була відкрита (1976 рік) ще одна галузева науково-дослідна лабораторія. Науковим керівником був призначений к.т.н., доцент Міліченко С.Л., а начальником – к.т.н., доцент Гамов М.С., з 1985 р. начальником лабораторії був к.т.н. Лазебнов П.П., науковими керівниками – д.т.н., проф. Биковський О.Г. та к.т.н., доцент Піньковський І.В. Галузева лабораторія проводила теоретичну та експериментальну роботу з вивчення механізму зношування і корозійного руйнування деталей та вузлів обладнання, розробку економнолегованих зносостійких сплавів і технології виготовлення зварювальних матеріалів, розробку технологій відновлення деталей методами зварювання, розробку заходів з удосконалення зварювального виробництва в галузі.

Чисельність і рівень професорсько-викладацького складу достатній для підготовки фахівців. Кількість викладачів з вченими званнями та ступенями становить 93%.

На основі освітньо-професійної програми вищої школи за професійним спрямуванням зварювання у 1994 році були розроблений навчальні плани підготовки бакалаврів зварювання зі спеціальностей 7.092301 «Технологія та устаткування зварювання» та 7.092303 «Технологія та устаткування відновлення та підвищення зносостійкості машин і конструкцій». Навчальні плани розраховані на підготовку спеціалістів, спроможних виконувати роботу з проектування й експлуатації обладнання, розробки та впровадження традиційних зварювальних технологій: газополуменевого, плазмового процесів та різних способів зварювання, котрі відповідають світовим тенденціям випуску наукоємної продукції високого технологічного рівня. А для підготовки обдарованої молодої зміни на кафедрі створена і плідно працює студентська лабораторія підвищення зносостійкості сталей і сплавів. Більш як за 50 років її діяльності понад 200 студентів узяли активну участь у науково-технічних конференціях, ними опубліковано майже 80 статей у науково-технічних журналах, вони отримали більше 10 авторських свідоцтв на винаходи.

У 1996 році було здійснено перший прийом студентів за багатоступеневою підготовкою за схемою: бакалавр зварювання-спеціаліст-магістр.

Паралельно з підготовкою інженерів-зварювальників кафедра готує спеціалістів вищої кваліфікації – кандидатів і докторів технічних наук. У 1968 році було відкрито аспірантуру, де захистили близько 40 кандидатських дисертацій та 4 докторських. Багато випускників працюють викладачами кафедри «Обладнання і технології зварювального виробництва» та інших кафедр університету, на різних підприємствах України, в науково-дослідних, державних, приватних та політичних структурах. Це їх готували провідні вчені: Попов В.С., Биковський О.Г., Бриков М.М. Кафедра має досить високий науковий потенціал: чотири доктора технічних наук, професора, 15 кандидатів технічних наук.

На базі наукових робіт кафедри видано 10 книг, навчальних посібників, збірник статей, надруковано понад 500 статей у наукових журналах. Результати багатьох наукових розробок дозволили отримати більше 130 авторських свідоцтв та патентів на винаходи, впроваджених у промисловість та навчальний процес.

Д.т.н., професор О.Г. Биковський і к.т.н., доцент І.В. Піньковський розробили математичну модель визначення температурно-часових умов, які забезпечують вилучення рідкого металу ядра з вмістом інтерметалідів з одночасною активізацією зварювальних поверхонь точечно-контактним методом зварювання різнорідних металів, зокрема сталь-титан.

К.т.н, доцент О.Г. Александров і к.т.н., доцент Ю.М. Савонов дослідили корозійну стійкість зварювальних поєднань двофазних аустенітно-феритних сталей, які піддаються вибірковій корозії по металу шва і корозійному розтріскуванню зони термічного впливу в лужних середовищах при високій температурі і концентрації. Для запобігання корозійного розтріскування були розроблені режими термічної обробки.

К.т.н, доцент В.М. Гордієнко і к.т.н., доцент А.О. Шумілов дослідили умови роботи лопаток димососів на теплових електростанціях, характер їх зношування, що приводить до зниження тяги і скорочення міжремонтних строків експлуатації. Ними розроблені нові перспективні матеріали для наплавки, технології і конструкція обладнання для наплавлення атакуючої кромки і пера лопатки складної геометричної форми. Впровадження результатів дослідження забезпечило підвищення зносостійкості димососів і вентиляторів ТЕЦ, що дало можливість суттєво скоротити витрати електроенергії і підвищити ефективність роботи ТЕЦ.

К.т.н., доцент Ю.М. Ткаченко і к.т.н., доцент О.С. Шумікін займались підвищенням експлуатаційних якостей робочих лопаток газових турбін. Вони розробили ефективну технологію відновлення структури і якості лопаток газотурбінних агрегатів АТ «Укргазпром», що дало можливість збільшити ресурс роботи лопаток до 54 тисяч годин, виключивши їх аварійне руйнування

К.т.н., доцент В.О. Гук дослідив вплив легування та структури на зносостійкість сплавів в умовах ударно-абразивного зношування. Він розробив новий порошковий дріт, який забезпечує високу зносостійкість наплавленого металу на білах дробарок ІРК – 1, який також придатний для наплавлення зубів ковшів екскаваторів. Впровадження результатів дослідження у виробництво дало можливість підвищити ресурс роботи біл дробарок у 20 разів. При виконанні НДР ним створено декілька одиниць обладнання, яке було використано для наукових цілей і виконання лабораторних робіт студентами зварювальної спеціальності.

К.т.н., доцент І.М. Білоник і к.т.н., доцент С.П. Бережний дослідили можливості підвищення якості: міцності і пластичності зварювальних з’єднань. Розроблена ними технологія отримання феротитану переплавом відходів титану і маловуглецевої сталі забезпечила підвищення міцності і пластичних якостей на 10% у порівнянні з металом, наплавленим стандартними електродами.

К.т.н., професором С.М. Поповим спільно з к.т.н., доцентом В.М. Гордієнком, та д.т.н., професором М.М. Бриковим і к.т.н. Д.А. Антонюком вивчена і реалізована на практиці технологія наплавки швидкозношуваних деталей асфальтозмішувачів, що докорінно збільшило зносостійкість і термін експлуатації броні та лопаток, дозволило отримати відчутний економічний ефект. Розробка комплексного підходу, щодо оцінки зносостійкості деталей машин з урахуванням різнобічного середовища забезпечила можливість збільшення строку експлуатації деталей машин.

К.т.н, доцент М.С. Гамов, обіймаючи посаду завідувача галузевої лабораторії з підвищення зносостійкості та строку служби експлуатації деталей целюлозно-паперового виробництва, спільно з к.т.н., доцентом Є.В. Гавровим вирішили проблеми розробки зносостійких матеріалів для наплавки і технології наплавлення значної кількості деталей машин, які експлуатуються в складних умовах при значних механічних навантаженнях. Технологія наплавлення роторів і відновлення їх автоматичним методом ефективно впроваджена на Архангельському, Сегежському та Котлаському ЦКК.

Колектив кафедри продовжує пошук нових шляхів для розв'язання актуальних наукових та інженерних проблем сьогодення, бере активну участь у підготовці спеціалістів за європейськими стандартами якості. У 2001 році була відкрита спеціалізація «Міжнародна сертифікація та управління якістю продукції у зварювальному виробництві» спеціальності 7.092301 «Технологія та устаткування зварювання».

Всього майже за 55 років існування кафедра підготувала більше 3000 інженерів, які працюють в державних, науково-педагогічних закладах, банківських і акціонерних товариствах та підприємствах спільних, вітчизняних, близького та далекого зарубіжжя. Випускники мають достатній рівень знань не лише у галузі зварювання і наплавлення, але і в інших різноманітних сферах життєдіяльності, займаючи різні посади, залишаються вірними набутим в університеті і факультеті традиціям з професіоналізму, відповідальності і порядності.

Випускники різних років, які працюють у рідному університеті: к.т.н., доцент Гамов М.С. – завідувач кафедри «Міжнародних економічних відносин»; к.т.н., доц. Шевченко В.Г. – завідувач кафедри «Механіка»; к.т.н. Клімов О.В. – доцент кафедри «Фізичного матеріалознавства», декан інженерно-фізичного факультету; д.т.н. Мітяєв О.А. – професор кафедри «Технологія металів»; Васильєв В.В. – завідувач лабораторії навчально-методичного відділу.

Випускники, які присвятили себе виробничій діяльності, досягли командних звершень. Серед них: Шелуханський В.Ф. – генеральний директор ВАТ «Завод металоконструкцій»; Вакатов О.О. – генеральний директор ВАТ «Завод високовольтної апаратури»; Майтала С.В. – директор ТОВ «Металургмонтаж – 205»; Клейнер І.В. – генеральний директор ВАТ «Запоріжтрансформатор»; Алексєєв М.І. – головний зварювальник ВАТ «Запоріжтрансформатор»; Біловоденко В.М. – головний зварювальник ВАТ «Електродний завод»; Брагінець В.І. – директор науково-інженерного центру ІЕЗ ім. Є Патона; Воронов В.М. – головний зварювальник ВАТ «Запорізький завод металоконструкцій»; Вишемірський Є.М. – головний зварювальник Газпрому Росії; Закладной В.Я. – зам. генирального директора ВАТ «Орсільмаш»; Забуга О.Г. – зам. начальника управління кадрів ВАТ «Мотор Січ»; Русєв Г.М. – технічний директор Запорізької науково-виробничої фірми «Орнітоф»; Попов В.В. – директор ВАТ «Завод газаочисного обладнання»; к.т.н. Петрик І.О. – головний зварювальник ВАТ «Мотор Січ»; Тесля А.П. – головний зварювальник ВО «Іскра»; Трофимов В.П. – заступник головного інженера з наземної техніки ВАТ «Мотор Січ»; Самойленко В.М – зам. генерального директора з якості ВАТ «Запорізький завод металоконструкцій»; Білозерцев О.С. – зам. головного металурга КБ «Івченко-Прогрес»; Хоменко Г.В. – начальник бюро зварювання ВАТ «Запоріжсталь»; Лупирь В.С. – зам. генерального директора ВАТ «Павлоградхіммаш»; Гамов А.М. – генеральний директор ТОВ «Тата»; Красносельський К.В. – генеральний директор підприємства «Триада-сварка».

Широкий інженерний і загальний інтелектуальний світогляд, помножений на особисту ініціативу, дозволив випускникам кафедри з великим успіхом вести важливі справи в різних галузях: політичних, громадських, освітянських тощо. Серед них: Костенко Ю.І. – народний депутат України, голова Української народної партії, член Європарламенту; Пугачов І.Г. – управляючий Запорізьким відділенням Приватбанку; Головко О.С. – екс-мер м. Запоріжжя, керівник фірми ВАТ «Стерлінг праця України»; Коваленко А. В. – директор департаменту Запорізької торгово-промислової палати; Красносельська С.І. – зам. директора підприємства «Триада-сварка»; Огаренко В.М. – ректор класичного приватного університету; Власюк І.В. – голова правління ВАТ «ТВЦ «Україна»; к.т.н., доцент Губарь Є.Я. – декан Черкаського державного технологічного університету; к.т.н. Міліченко С.С. – зам. директора «НТЦ експловелд» з електродного виробництва і начальник Дослідного заводу зварювального обладнання ІЕЗ ім. Є.О. Патона; к.т.н. Александров О.О. – інженер фірми «Босш» (Голандія); Коренбліт Р.М. – генеральний директор торгової мережі «Євростандарт»; Очеретько І.М. – генеральний директор торгової мережі мобільного зв’язку «Торнадо»; Присуха А.В. – директор ПП «ЕРПІ»; к.т.н. Бабарикін С.В. – директор ТОВ «Міцар»; Снісаренко В.В. – головний інженер ВАТ «Укрстальконструкція» м. Київ; к.т.н. Шумікін С.О. – доцент кафедри фінансів ЗДІА; Семеріков М.М. – начальник відділу праці і зарплати ВАТ «Іскра»; Яцун І.Г. – голова правління ВАТ «Янцевський гранітний кар'єр»; Загальський Р.М. – головний інженер ВАТ «Янцевський гранітний кар'єр»

 

Прізвище, ім'я, по-батькові Посада Науковий ступінь
Овчинников Олександр Володимирович Професор, завідувач кафедри д-р.техн.наук
Биковський Олег Григорович Професор д-р.техн.наук
Бриков Михайло Миколайович Професор д-р.техн.наук
Попов Сергій Миколайович Професор д-р.філ.наук
Нетребко Валерій Володимирович Професор д-р.техн.наук
Андрущенко Михайло Іванович Доцент канд.техн.наук
Білоник Ігор Методійович Доцент канд.техн.наук
Куликовський Руслан Анатолійович Доцент канд.техн.наук
Осіпов Михайло Юрійович Доцент канд.техн.наук
Савонов Юрій Миколайович Доцент канд.техн.наук
Шумикін Сергій Олександрович Доцент канд.техн.наук
Лаптєва Ганна Миколаївна Доцент канд.техн.наук
Антонюк Дмитро Анатолійович Професор д-р.екон.наук
Капустян Олексій Євгенович Cт.викладач
Костюк Михайло Олександрович Зав.лаб
Замковой Сергій Іванович Зав.лаб
Шумілов Олександр Андрійович Зав.лаб.
Аверченко Ірина Павлівна Cт.лаборант
Хохлова Лариса Олександрівна Ст.лаборант
Дегтяр Сергій Іванович Ст.лаборант
Міліченко Андрій Семенович Ст.лаборант
Акритова Таїсія Олександрівна Ст.лаборант

 

Загальна площа приміщень кафедри становить 1288 м2. Площа, яка відведена під навчальні аудиторії – 45 м2, лабораторії – 940,3 м2. Кімнати професорського і викладацького складу та допоміжного персоналу разом із кабінетом завідуючого кафедрою займають площу в 53,1 м2.

За кафедрою «Обладнання та технології зварювального виробництва» закріплено такий аудиторний фонд:

а) навчальні лабораторії:

 • лабораторія «Теорії та технології зварювальних процесів, автоматизації зварювальних процесів, контролю якості»: головний корпус, № 163-б, 163-в, 163-г, 255, 257а-2, 257а-3, 257а-8;
 • лабораторія «Матеріали та рентгенографія»: четвертий корпус № 485, 186, п’ятий корпус № 536;
 • лабораторія «Газополуменевої обробки та плазмового напилення»: Р-20, Р-21, Р-22, Р-23, Р-24, Р-25, Р-26, Р-27;

б) інші приміщення:

 • методичний кабінет: головний корпус, аудиторія № 257а-1;
 • кабінет вченого секретаря: головний корпус, аудиторія № 257а-4;
 • викладацька: головний корпус, аудиторія № 257а-5;
 • лекційна аудиторія: головний корпус, аудиторія № 257а-7;
 • кабінет завідуючого кафедрою: головний корпус, аудиторія № 257а-9;
 • викладацька: четвертий корпус, аудиторія № 483;
 • аспірантська: п’ятий корпус, аудиторія № 536а;

в) міжфакультетський комп'ютерний клас: головний корпус, аудиторія № 134.

Кафедра веде підготовку фахівців освітньо-кваліфікаційних рівнів:

БАКАЛАВР

Бакалаврат обіймає спеціалізації 6.131-4 «Обладнання та технології зварювального виробництва», 6.131-5 «Відновлення та підвищення зносостійкості деталей і конструкцій», ліцензійний обсяг – 60 осіб денной форми навчання та 50 осіб заочної форми навчання. Термін навчання – 4 роки. Ліцензія діє до 01.07.2021 р.

Під час навчання випускник здобуває кваліфікацію за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр» - бакалавр зі зварювання, технічний фахівець-механік.

МАГІСТР

На спеціальність «Прикладна механіка» виділено 240 місць, таким чином на освітні програми 8.131-4 «Обладнання та технології зварювального виробництва» та 8.131-5 «Відновлення та підвищення зносостійкості деталей і конструкцій» мінімальна кількість місць для магістрів складає 40 чоловік. Ліцензія діє до 01.07.2021 р.

Під час навчання випускник здобуває кваліфікації за освітньо-кваліфікаційним рівнем «магістр»:

 1. інженер із зварювання;
 2. інженер-механік;
 3. викладач університетів та вищих навчальних закладів.

У навчальній діяльності кафедра плідно співпрацює із запорізькими промисловими підприємствами: ТОВ «Запорізький титаномагнієвий комбінат», AT «Мотор-Січ», ТОВ Сервісний центр «Металург», ПАТ «Зернотехсервіс», НПП «Плазматех», ПАТ «ПТП Укренергочермет», ПАТ «Запоріжкран», ПАТ «Запоріжсталь», ПАТ «Запоріжтрансформатор», ПАТ «АвтоЗАЗ», Запорізька АЕС, ПАТ «Запорізький завод металевих конструкцій», ПрАТ «Запорізький електровозоремонтний завод», ПАТ «Дніпроспецсталь», ДП «Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес» імені академіка О.Г. Івченко, ВАТ «Запорізький судобудівельно-судноремонтний завод», ПАТ «Запорізький машинобудівний завод», ТОВ «Тріада Лтд КО».

Навчальні дисципліни спеціальності 131 «Прикладна механіка» спеціалізації «Технології та устаткування зварювання»

Навчальні дисципліни спеціальності 131 «Прикладна механіка» спеціалізації «Відновлення та підвищення зносостійкості деталей і конструкцій»

Сторінки