VII Міжнародні молодіжні науково-технічні читання ім. А.Ф. Можайського

У середині травня на південному березі Чорного моря в м. Алушта відбулася вже традиційна XII конференція молодих учених і фахівців. Конференція організована відділом по роботі з молоддю АТ «Мотор Сич» разом зі ЗНТУ, НАУ «ХАИ», ДП ЗМКБ «Івченко-Прогрес», асоціацією «Союз авіаційного двигунобудування» і проходила на базі пансіонату «Обрій».

З ініціативи В'ячеслава Богуслаєва цього року вона була присвячено одному з родоначальників світової авіації А.Ф. Можайському. Пізнавальна презентація директора Вороновицького музею історії авіації і космонавтики А.Ф. Можайського на пленарному засіданні дозволила всім учасникам конференції більш повно оцінити внесок великого винахідника в розвиток вітчизняної і світової авіації.

У роботі конференції, що має статус міжнародної, взяли участь молоді фахівці провідних авіаційних підприємств України та Росії, аспіранти, та кращі студенти вузів. Загальна кількість учасників сьомої конференції складала майже 150 осіб. Їх географія охоплювала тісно пов'язані з авіацією, міста: Київ, Запоріжжя, Харків, Москва, Санкт-Петербург, Казань, Уфа, Перм, Самара.

Дуже цікаві гості конференції. Серед почесних гостей були присутні двічі Герой Соціалістичної Праці, генеральний конструктор легендарних літаків конструкторського бюро імені С.В. Іллюшина Генріх Васильович Новожилов, Президент асоціації «Союз авіаційного двигунобудування» Віктор Михайлович Чуйко і ректор ЗНТУ професор Сергій Борисович Бєліков. Привітальні слова, сказані ними, молодь сприйняла із захватом. При більш тісному, неформальному спілкуванні безпосередньо від генерального конструктора літаків Iл-76, Iл-86 і Iл-96-300 можна було довідатися особливості їх обладнання, історію проектування, випробування і доведення. Дуже цікавими та пізнавальними були його розповіді про причини прийняття тих або інших конструкторських розв'язків і те, які могли б бути ці легендарні літаки.

Основний час на конференції було, природно, присвячене роботі. Працювали чотири секції: конструкція і міцність, технологія виробництва і ремонту, конструкційні матеріали та загальні питання авіадвигунобудування. За три повні робочі дні експертною комісією і учасниками були заслухані більш вісімдесяти доповідачів. Кращі доповіді були відзначені програмним комітетом преміями та грамотами.

Потрібно відзначити, що до складу експертної комісії входили провідні спеціалісти АТ «Мотор Січ». А от керували секціями, також як і всією конференцією, професори ЗНТУ: ректор С.Б. Бєліков, завідувач кафедри технології авіаційних двигунів А.Я. Качан і директор машинобудівного інституту Л.Й. Івщенко.

Необхідно відзначити, що наш університет традиційно бере активну участь на всіх рівнях подібних конференції – від організації до секційних виступів. І це принцип нашого ректора – обов'язкова участь у всіх значимих авіаційних заходах незважаючи на складності. Так, організаційний комітет ЗНТУ вирішував частину покладених на нього обов'язків по поселенню і реєстрації гостей, організації і проведення роботи секцій, оцінки рівня доповідей. Студент групи М-610 Олег Михайлютенко і аспірантка Ольга Бондаренко виступили з доповідями.

Ну і звичайно ж гарна робота не може не супроводжуватися повноцінним відпочинком, особливо якщо так вдало складаються всі сприятливі цьому обставини – море, сонце, гори і друзі-колеги. Культурна програма включала відвідування парку Айвазовського, похід на Демерджі в долину привидів, а також дегустацію кримських вин і банкет, що минувся великий дискотекою.

Доцент каф. ТАД Дмитро Павленко

Фото Андрія Артамонова