Ви є тут

Головна » Факультети » Електротехнічний

Кафедра електричних та електронних апаратів

Емблема кафедри «Електричні та електронні апарати» ЗНТУ

Кафедра «Електричні та електронні апарати» (ЕЕА)

Рік початку діяльності: 1961

 

Керівництво:

Завідувач кафедри: д.т.н., професор Андрієнко Петро Дмитрович

Навчальні лабораторії та майстерні:

  • Навчальна лабораторія високовольтних апаратів, силових електронних перетворювачів та комп’ютерного моделювання
  • Навчальна лабораторія електричних апаратів низької напруги

Спеціальності:

141 – «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», освітні програми:

«Електричні та електронні апарати»
«Обладнання та інформаційні технології енергоємних виробництв»

171 – «Електроніка», освітня програма:

«Пристрої систем силової електроніки та перетворювальної техніки»

Підготовка здійснюється за освітніми ступенями бакалавра і магістра

 

Контактні дані:

адреса кафедри: вул. Жуковського 64, м. Запоріжжя, Україна, 69063
аудиторія (кабінет): 221
тел.: +380(61)7698259
e-mail: kafedra_eea@zp.edu.ua

Захист дипломних проєктів магістрів починається з 13 грудня 2023 об 10:00.

Ідентифікатор конференції: 796 3632 1906
Код доступу: 0Qdvwr

 

СТАНДАРТИ ВИЩОЇ ОСВІТИ:

- 1-й (бакалаврський) рівень:

141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка

171 Електроніка

-  2-й (магістерський) рівень:

141 - Електроенергетика, електротехніка  та електромеханіка (стандарт відсутній)

171 Електроніка

 

ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНІ ПРОГРАМИ:

- 1-й (бакалаврський) рівень:

Електричні та електронні апарати

Електричні та електронні апарати 2023

Електромеханічне обладнання енергоємних виробництв

Обладнання та інформаційні технології енергоємних виробництв 2023

 

-  2-й (магістерський) рівень:

Електричні та електронні апарати

Електричні та електронні апарати 2023

Електромеханічне обладнання енергоємних виробництв

 

 

З пропозиціями звертатись до Гаранта ОПП проф. М.О. Полякова за адресою polyakov@zp.edu.uaé

Технічний директор НДІ "ТОВ Перетворювач", кандидат технічних наук НЕМУДРИЙ Ігор Юрійович.

ШАНОВНІ ВСТУПНИКИ!

В 2023 році кафедра «Електричні та електронні апарати» розпочинає набір на нові освітні програми:

спеціальність 141 – «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», освітня програма «Обладнання та інформаційні технології енергоємних виробництв»

спеціальність 171 – «Електроніка», освітня програма «Пристрої систем силової електроніки та перетворювальної техніки».

Матеріали для проведення інструктажів з охорони праці (первинного/періодичного) для студентів кураторами академічних груп.

ЗНАЙОМСТВО З МАЙБУТНІМИ СТУДЕНТАМИ

 

Для поліпшення взаємодії випускаючих кафедр НУ "Запорізька політехніка" з базовими коледжами з підготовки висококваліфікованих фахівців, група студентів Запорізького електротехнічного фахового коледжу (4-й курс), направлених на практику, зустрілися з викладацьким складом кафедри "Електричні та електронні апарати".
Практиканти ознайомились з науковими здобутками кафедри, з напрямками студентських наукових робіт та з програмами проведення практики в лабораторіях кафедри.
Перед студентами виступали професори Андрієнко П.Д., Поляков М.О., зав. відділом ЗКФК Колпакова О.А., доцент Немикіна О.В. та інші.

 

 

 

ДО УВАГИ ВИПУСКНИКІВ-МАГІСТРІВ!

 

21 лютого 2024 о 10:30 в ауд. 226а відбудеться урочисте вручення дипломів випускникам-магістрам. Для отримання диплому необхідно заздалегідь розписатись за його отримання в каб. 22 Адміністративного корпусу. При собі мати: 1) паспорт; 2) обхідний лист; 3) квітанцію про сплату за диплом на суму 200 грн.; 4) залікову книжку.

Чекаємо вас на заході!

 

УЧАСТЬ КАФЕДРИ "ЕЛЕКТРИЧНІ ТА ЕЛЕКТРОННІ АПАРАТИ" У МІЖНАРОДНОМУ СИМПОЗІУМІ SIEMA’2023

26-27 жовтня 2023 року викладачі та аспіранти кафедри «Електричні та електронні апарати» взяли участь у міжнародному симпозіумі «Проблеми електроенергетики, електротехніки та електромеханіки» SIEMA'2023. Симпозіум проводився на базі Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» та зібрав понад 200 науковців провідних дослідницьких організацій та університетів України, Німеччини, США, Індії та інших країн. На симпозіумі зроблено 10 пленарних та 118 секційних доповідей. На пленарному засіданні учасників форуму привітав завідувач кафедри «Електричні та електронні апарати» професор Петро Андрієнко. У засіданнях трьох секцій симпозіуму взяли участь професор Михайло Поляков, доценти Людмила Жорняк, Олексій Афанасьєв, Володимир Василевський, а також аспіранти кафедри ЕтаЕА Володимир Щусь, Олег Барабан та Віталій Сліпченко, які зробили три доповіді.

Це було дуже цікаве та корисне спілкування, в рамках якого зміцнена співпраця із спорідненою кафедрою електричних апаратів НТУ «ХПІ».

 

 

ЛАБОРАТОРНО-ПРАКТИЧНІ ЗАНЯТТЯ ЗІ ШКОЛЯРАМИ

18 жовтня 2023 р. в рамках договору про співробітництво між НУ «Запорізька політехніка» та Запорізькою гімназією №46 в компьютерній лабораторії кафедри «Електричні та електронні апарати» були проведені лабораторно-практичні заняття з учнями 10-11-х класів.

Детальніше

 

НАРАДА З ПИТАНЬ ЕЛЕКТРОНІКИ

Майже двадцять п’ять років тому науковці з напряму електроніки вперше зустрілися на такій нараді, і з того часу це стало доброю традицією. Та з початком війни зустрічі припинились. І ось цього року, було прийнято рішення про відновлення проведення наради у online форматі.

«Колеги, друзі, я дуже радий бачити вас, навіть  online, - розпочав нараду її модератор Дмитро Алексієвський. – З року в рік ми збиралися на різних платформах, і наші зустрічі завжди були корисні як для нас, так і, взагалі, для розвитку електроніки. Ми обмінювалися досвідом, синхронізували наші підходи, і ось сьогодні знову зібралися, щоб обмінятися думками». Привітав Дмитро Алексієвський науковців і від імені проректора з наукової роботи Запорізького національного університету (ЗНУ) Геннадія Васильчука та директорки Інженерного навчально-наукового інституту ім. Ю.М. Потебні ЗНУ  Наталі Метеленко, які побажали учасникам плідної роботи та нових досягнень у науковій та освітній сферах.

 

Учасниками наради стали науковці з різних куточків України. Так, Інженерний навчально-науковий інститут ім. Ю.М. Потебні представляли завідувачка кафедри електроніки, інформаційних технологій та програмного забезпечення ЗНУ Тетяна Критська; доценти цієї ж кафедри Єгор Кисельов, Оксана Небеснюк, Аліна Ніконова; професор кафедри електричної інженерії та кіберфізичних систем ЗНУ Михайло Пазюк. Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» був представлений завідувачем кафедри промислової і біомедичної електроніки Сергієм Кривошеєвим та професорами кафедри Володимиром Івахном і Володимиром Замаруєвим. А ще активними учасниками дискусії стали завідувачі кафедрами: електронних пристроїв та систем Національного технічного університету «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського» Євген Вербицький; електричних та електронних апаратів Національного університету «Запорізька політехніка» Петро Андрієнко; теоретичної електротехніки та електронних систем Національного університету кораблебудування ім. адмірала Макарова Володимир Рябенький; електронних апаратів східноукраїнського національного університету ім. В. Даля Юрій Паеранд; електроніки, автоматики, робототехніки та мехатроніки НУ «Чернігівська політехніка» Юрій Денисов; завідувач відділу транзисторних перетворювачів Інституту електродинаміки НАН України Олег Юрченко.

Науковці обговорили викликані регіональними відмінностями особливості освітніх програм зі спеціальності 171 «Електроніка» кожного вишу-учаснику, а ще обмінялися власним досвідом викладання дисциплін. Розповіли про переваги освітніх програм з галузі знань «Електроніка, автоматизація та електронні комунікації» і їхні гаранти з ІННІ ім. Ю.М. Потебні. Так, експерт Національного агентства із забезпечення якості освіти Оксана Небеснюк виділила переваги, які має освітня програма магістерського рівня «Мікроелектронні інформаційні системи», а Аліна Ніконова розповіла про програму, яка знаходиться ще в стадії розробки.

Коло питань, яким приділили увагу під час наради науковці з напряму електроніки, постійно зростає, тож було вирішено, що такі наради варто проводити частіше, бажано декілька разів на рік, та розширити коло учасників.


 

 

НАУКОВЦІ КАФЕДРИ - ПРИЗЕРИ I МІЖНАРОДНОГО НАУКОВОГО ЧЕМПІОНАТУ

КРАЇН ЄВРОПИ, АЗІЇ ТА АФРИКИ

Науковці кафедри «Електричні та електронні апарати» НУ «Запорізька політехніка» стали призерами І Міжнародного наукового Чемпіонату країн Європи, Азії та Африки.

В Об'єднаних Арабських Еміратах, м. Дубаї, з 1 по 28 лютого 2023 року відбувся І Міжнародний науковий Чемпіонат країн Європи, Азії та Африки. Захід був організований Міжнародним історико-біографічним інститутом (The International Historical Biographical Institute (Dubai – New York – Rome – Burgas – Jerusalem – Beijing). В міжнародному Чемпіонаті взяли участь 1027 учасників з 59 країн світу. Роботи були подані з 36 галузей науки. Нагороди отримало 216 науковців. Україна посіла почесне 11 місце.

З метою популяризації наукової діяльності кафедри Електричні та електронні апарати Національного університету «Запорізька політехніка» у міжнародних рейтингах, формування наукових зв'язків кафедри з міжнародними організаціями, колектив кафедри у складі: Завідуючого кафедрою, професора Петра Андрієнка, професора Дмитра Алексієвського доцентів Олександра Близнякова, Ольги Немикіної, аспіранта кафедри Економіки Ігоря Немудрого взяв участь у командному змаганні Чемпіонату у галузі «Технічні науки». Представлена ними наукова робота EFFICACY OF WIND ENERGY CONVERSION SYSTEMS WITH AERODYNAMIC MULTIPLICATION (Ефективність електромеханічних систем вітроенергетичних установок з аеродинамічною мультиплікацією) визначена як одна із кращих, колектив авторів став срібними призерами конкурсу та нагороджені відповідними дипломами.

Колектив кафедри Електричних та елетронних апаратів щиро вітає завідуючого кафедри і співавторів роботи з переконливою перемогою. Бажаємо подальших успіхів і досягнень.


 

ДО УВАГИ АБІТУРІЄНТІВ!

Кафедра "Електричні та електронні апарати" є єдиною в університеті, яка  гармонійно поєднує якісну вищу освіту з вільним володінням англійської мови.

За освітньою програмою "Електричні та електронні апарати" ведеться набір в окрему групу (єдину в університеті) з англійською мовою навчання.

Студенти, що навчаються у цій групі на безкоштовній основі набувають:

1. Додаткового навчання поза планом (4 години на тиждень) з англійської мови, результатом якого є  вільне володіння англомовною  лексикою.

2. Навчання у повному обсязі фундаментальних та фахових дисциплін англійською мовою, з опануванням англомовної технічної термінології.

3. Підготовку та захист курсових, дипломних та магістерських робіт з використанням англомовної технічної термінології та лексики.


УЧАСТЬ КАФЕДРИ У ЗАХОДІ "КАНІКУЛИ ІЗ ЗАПОРІЗЬКОЮ ПОЛІТЕХНІКОЮ"

Викладачі кафедри Електричні та елетронні апарати взяли участь у заході "Канікули із Запорізькою політехнікою". На майстер-класі "Основи сучасного 3D друку" учні десятих класів мали можливість ознайомитись із застосуванням 3D друку для прототипування та виробництва деталей електротехнічних пристроїв; будовою FDM 3D принтерів, матеріалами, що використовуються дляк друку; особливостями технології FDM друку та підготовки моделі до друку. Також в рамках заходу проведений ряд лекцій на тему "Електричні апарати на службі людства", на яких в цікавій формі розкриті призначення та функції, які виконують різноманітні електричні та електронні апарати у промисловості та в побуті.


 


ВІТАЄМО!

14 січня 2021 р.в НТУ "ХПІ" відбувся захист кандидатської дисертації ст. викладача кафедри "Електричні апарати" Король О.Г. на тему "Удосконалення системи форсованого керування електромагніта вакуумного контактора за допомогою електронної системи" за спеціальністю 05.09.01 – електричні машини й апарати, науковий керівник проф. Клименко Б. В. У засіданні спеціалізованої вченої ради в якості офіційного опонента прийняла участь доцент кафедри електричних та електронних апаратів НУ "Запорізька політехніка", к.т.н. Жорняк Л.Б. Вітаємо Олену Геннадіївну з успішним захистом!


УЧАСТЬ КАФЕДРИ У МІСЬКОМУ STREAM-СВЯТІ "АВІАФЕСТ"

23 грудня 2020 р. в рамках міського STREAM-свята "Авіафест" викладачем кафедри електричних та електронних апаратів Василевським В.В. був проведений майстер-клас "3D друк - це просто!".

Протягом заходу діти мали можливість ознайомитись із конструкцією сучасних FDM 3D принтерів та основними принципами 3D друку.


РОЗПОРЯДЖЕННЯ

Згідно з наказом про запровадження рекомендацій по реалізації процесу дистанційного дипломування № 117 від 06.05.2020р. НУ «Запорізька політехніка» підготовка документів до захисту та сам захист буде проводитись за наступними етапами:

1. Студент готує розділи дипломного проекту та проводить консультації з керівником дипломного проекту, та керівниками з розділів економіки та охорони праці згідно наказу НУ "Запорізька політехніка" №93 від 06.03. 2020р. за допомогою електронної пошти або за допомоги інструментарію "Система дистанційного навчання" НУ "Запорізька політехніка". Титульна сторінка та завдання на дипломний проект повинні відповідати затвердженим в НУ "Запорізька політехніка" формам 24 та 25 (https://zp.edu.ua/novi-blanki-zntu), а також проводить перевірку на наявність академічного плагіату.

2. Після схвалення керівників за розділами дипломної роботи, керівник дипломного проекту проводить нормоконтроль за ДЕСТ 3008-2015 пояснювальної записки та креслень, що є додатком до дипломної роботи.

3. Після виправлення всіх зауважень студентом з нормоконтролю, керівник дипломної роботи готує відгук керівника з дипломної роботи та згідно з наказом № 117 від 06.05.2020р. самостійно направляє пояснювальну записку з додатками до рецензента. Рецензент готує рецензію на пояснювальну записку та на креслення, та надає її керівнику. Рецензія формується згідно затвердженої в університеті форми 31 (https://zp.edu.ua/novi-blanki-zntu)

4. Після рецензування пояснювальної записки та креслень, студент з керівником готує наступні документи:

4.1. Заява про прийняття до ЕРАТК НУ "Запорізька політехніка" (додаток 1 до наказу № 117 від 06.05.2020р. НУ «Запорізька політехніка» ) у форматі PDF з наявністю по можливості підпису студента у відсканованій формі. Назва документу повинна бути у формі: zayava_ХХХХ_YYY.Y.Y.pdf ( де ХХХХ- шифр групи, наприклад Е416; YYY – Прізвище студента, наприклад Ivanov; Y.Y – ініціали студента, наприклад: I.I.)

4.2 Декларація про дотримання академічної доброчесності (додаток 1 до наказу № 117 від 06.05.2020р. НУ «Запорізька політехніка» ) у форматі PDF з наявністю по можливості підпису студента у відсканованій формі. Назва документу повинна бути у формі: deklar_ХХХХ_YYY.Y.Y.pdf.

4.3. Форма опису дублінського ядра (додаток 1 до наказу № 117 від 06.05.2020р. НУ «Запорізька політехніка» ) у форматі DOC. Назва документу повинна бути у формі: DC1_ХХХХ_YYY.Y.Y.doc.

4.4. Пояснювальна записка у єдиному файлі у форматах DOC та PDF, креслення формату А1 у одному або декількох файлах формату PDF. Назва пояснювальної записки повинна бути у формі: PZ_ХХХХ_YYY.Y.Y.doc. та PZ_ХХХХ_YYY.Y.Y.pdf. Назва файлів креслення повинна бути у формі: KR_ХХХХ_YYY.Y.Y.pdf., або якщо декілька файлів KR1_ХХХХ_YYY.Y.Y.pdf., KR2_ХХХХ_YYY.Y.Y.pdf., KR3ХХХХ_YYY.Y.Y.pdf., KR4_ХХХХ_YYY.Y.Y.pdf.

4.5. Відгук керівника у форматі PDF з наявністю по можливості підпису керівника у відсканованій формі. Назва документу повинна бути у формі: vidguk_ХХХХ_YYY.Y.Y.pdf

4.6. Рецензія у форматі PDF з наявністю по можливості підпису рецензента у відсканованій формі. Назва документу повинна бути у формі: rez_ХХХХ_YYY.Y.Y.pdf

4.7 Протокол з аналізу ступеня унікальності кваліфікаційної (дипломної) роботи, що надає керівник дипломного проекту у форматі DOC. Назва документу повинна бути у формі: PAAD_ХХХХ_YYY.Y.Y.doc.

Комплект документів у повній відповідності за п.4.1. – п.4.7. повинен бути доданий до архіву у форматі ZIP та завантажено до "Системи дистанційного навчання" НУ "Запорізька політехніка" (Moodle) до розділу кафедри «Електричні та електронні апарати» за назвою Дипломування ( бакалавр 2020). Керівник дипломного проекту підтверджує відповідність документів, та залишає коментар під завантаженням відповідного пакету документів студента.

5. Після завантаження пакету документів до "Системи дистанційного навчання" НУ "Запорізька політехніка", завідувач кафедри проводить перевірку на відповідність наданих документів, перевірку на академічну доброчесність, та перевіряє наявність академічної заборгованості студента. Після перевірки на академічну доброчесність завантажує до розділу «Дипломування (бакалавр 2020) протокол з аналізу ступеня унікальності кваліфікаційної (дипломної) роботи, що надає керівник дипломного проекту у форматі PDF.

Після виконання всіх вимог наказу № 117 від 06.05.2020р. НУ «Запорізька політехніка» призначає студенту час дистанційного захисту в встановлений строк за допомогою ПЗ "ZOOM". Список студентів, день та час проведення захисту студентом дипломного проекту буде розміщено у розділі «Дипломування (бакалавр 2020) з даними щодо підключення до системи.

6. Терміни та строки захисту та розгляду пакету документів

6.1. Пакет документів повинно бути завантажено до 22.05.2020р.

6.2. Захист дипломних проектів з 25.05.2020р. по 5.06.2020р.

Інформацію щодо завантаження, установки та налаштування ПЗ "ZOOM" можна отримати за наступними посиланнями.

на персональному комп'ютері:

https://www.youtube.com/watch?v=nlNaiWPzkSA

https://www.youtube.com/watch?v=ocbM_PWYtek

на смартфоні:

https://www.youtube.com/watch?v=av8Ezn_oz2Y

https://www.youtube.com/watch?v=53iDHEfHEFA

Після проведення захисту, завідувач кафедри виставляє оцінку за 100 бальною шкалою в "Системі дистанційного навчання" НУ "Запорізька політехніка", яка була встановлена екзаменаційною комісією під час захисту

Після проведення терміну обмежувальних заходів студент подає секретарю відповідної ЕК повний комплект усіх документів на паперовому носії (включаючи скріншот результатів перевірки роботи спеціальними онлайн сервісами з визначенням ступеня унікальності роботи) та підписаний ним, керівником, нормоконтролером, рецензентом).

Увага!

Додатки до наказу № 117 від 06.05.2020р можна завантажити за наступним посиланням: https://zp.edu.ua/uploads/pubdocs/2020/Nakaz_N117_vid_06.05.20_dodatky.docx


ВІТАННЯ!

26 квітня відзначає свій ювілей завідуючий кафедрою "Електричні і електронні апарати", доктор технічних наук, професор, академік Транспортної академії України, заслужений винахідник УССР Андрієнко Петро Дмитрович.

Вельмишановний Петро Дмитровичу! Колектив викладачів, співробітників та студентів кафедри електричних та електронних апаратів щиро вітає Вас з нагоди ювілею. Ваш життєвий шлях є взірцем сумлінної та плідної праці на користь Вітчизні, що відзначено орденами «Трудового Червоного Прапора», «За заслуги ІІІ ступеню», медалями і чисельними почесними грамотами та подяками.

Широко відомі Ваші особисті людські якості, що поєднують вимогливість і принциповість керівника з толерантністю та високою порядністю, незмінну наукову культуру і такт з вмінням відстоювати свої наукові погляди і життєві цінності.

Ми впевненні, що Ви і надалі збережете творчу наснагу та кращі свої якості; ще зможете досягти нових звершень у науково-педагогічній діяльності  для розвитку енергетичної галузі та процвітання держави України.

Нехай доля шле Вам добро і щастя, міцне здоров’я та достаток, а віра, надія та любов будуть вірними супутниками на Вашому життєвому шляху. Живіть довго, в щасті, благополуччі та при доброму здоров’ї!


Другий етап Всеукраїнської студентської олімпіади «Електричні машини та апарати»

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України „Про проведення Всеукраїнської студентської олімпіади у 2019/2020 навчальному році” № 1580 від 17.12.2020 р. ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади «Електричні машини та апарати» відбувся на базі кафедри електричних машин та апаратів Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського 16-17 березня 2020 року.

В олімпіаді прийняли участь студенти кафедри електричних та електронних апаратів НУ "Запорізька політехніка" Озірський В.М., Филимоненко А.В., Гончаренко Д.В. під керівництвом доц. Жорняк Л.Б.

У якості членів журі ІІ етапу олімпіади виступили завідувач кафедри електричних машин НУ "Запорізька політехніка" Яримбаш Д.С та викладач кафедри електричних та електронних апаратів НУ "Запорізька політехніка" доц. Жорняк Л.Б.

Через неможливість очного проведення ІІ етапу олімпіади 13-15 квітня 2020 р. з причини продовження загальнонаціонального карантину у межах України та недоцільність його перенесення на осінній семестр 2020 р., Оргкомітетом навчального закладу (КрНУ) прийнято рішення щодо його проведення у режимі онлайн.

Робота журі олімпіади в режимі онлайн


ДВОДЕННИЙ СЕМІНАР-ПРАКТИКУМ З РОЗРОБКИ ІНСТРУМЕНТІВ ТА РЕКОМЕНДАЦІЙ ВТІЛЕННЯ «КОНЦЕПТУАЛЬНИХ ЗАСАД ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКИ ЩОДО РОЗВИТКУ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ У СФЕРІ ВИЩОЇ ОСВІТИ»

Доцент кафедри електричних та електронних апаратів Жорняк Л.Б. прийняла участь у дводенному семінарі-практикумі з розробки інструментів  та рекомендацій втілення  «Концептуальних засад державної політики щодо розвитку англійської мови у сфері вищої освіти», який відбувся у м. Київі 12-13 березня 2020 року. Організатором заходу виступила Британська Рада в партнерстві з Міністерством освіти та науки України.

Дводенний семінар - практикум мав на меті ознайомити університети з Концептуальними засадами більш детально, роз’яснити окремі положення та сфери відповідальності різних структур, обговорити та напрацювати інструменти, а також спланувати розробку рекомендацій.


 

Результати участі студентів кафедри в Підсумковій конференції Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт в секції «Гірська електротехніка та електромеханіка», м. Кривий Ріг


 


Підсумки міжнародного симпозіуму "Проблеми електроенергетики, електротехніки та електромеханіки (SIEMA'2018)"

25-26 жовтня в Національному технічному університеті "Харківський політехнічний інститут" відбувся міжнародний симпозіум "Проблеми електроенергетики, електротехніки та електромеханіки (SIEMA'2018, в якому прийняли участь викладачі та студенти кафедри електричних та електронних апаратів ЗНТУ.

Під час проведення симпозіуму були представлені наступні доповіді:

1. Жорняк Л.Б., Зінченко С.В. "Дослідження та аналіз ізоляційних властивостей внутрішньої ізоляції високовольтних трансформаторів струму"

2. Бринько В.В., Жорняк Л.Б. "Дослідження теплового стану пристрою розподілу низької напруги КТП 630 кВА"

3. Афанасьєв О.І., Скорик С.В., Чорний Д.В., Беляєв С.І. "Ефективність засобів примусового вирівнювання напруженості електричного поля зовнішньої ізоляції газонаповнених трансформаторів струму"

4. Волкова О.Г., Жорняк Л.Б. "Наукові дослідження по програмі Horizon 2020"

З часу створення в 1961 році електротехнічного факультету і кафедри «Електричні машини і апарати» розпочалась і підготовка фахівців з електричних та електронних апаратів. 

Призначення кафедри – забезпечити промислові підприємства Запоріжжя і держави висококваліфікованими інженерами. На той час швидко зростали потужності електротехнічного комплексу в Запорізькому регіоні, розширювалися обсяг і номенклатура електротехнічного обладнання, яке виготовляли підприємства Запоріжжя. Нового електротехнічного устаткування потребував і металургійний комплекс, який все активніше використовував у технологічних процесах перетворювальну техніку та автоматизовані системи керування. Відчувався значний попит на інженерів-електромеханіків. 

Враховуючи ефективну діяльність кафедри у 1980 Міністерство освіти СРСР за рекомендацією Міністерства електротехнічної промисловості СРСР збільшує обсяг прийому студентів денного відділення з 2 до 3 груп, вечірнього відділення – до 2 навчальних груп і заочного відділення – до 3 груп.

Починаючи з 1979 року кафедра готує фахівців для Куби, Чехословаччини, Німеччини, Монголії та інших країн Латинської Америки, Азії, Африки. З метою поглиблення знань майбутніх спеціалістів, поєднання теорії і практики, набуття студентами навичок розв'язання реальних виробничих проблем, а також виходячи з потреб виробництва, 1980 року на заводі «Перетворювач» та НДІ «Перетворювач» була створена філія кафедри «Електричні апарати». Місце навчання студентів – цехи і лабораторії, конструкторські і технологічні відділи підприємства і науково-дослідного інституту. Ознайомча, експлуатаційна, конструкторсько-технологічна та переддипломна практики студентів проходять як у філії кафедри, так і на провідних підприємствах: «Перетворювач», ВІТ, «Запоріжтрансформатор», «Запоріжсталь», «Дніпроспецсталь», «Мотор-Січ», «АвтоЗАЗ», «Запорізька АЕС», Рівненський завод високовольтної апаратури, Таллінський завод напівпровідникових приладів. Під час захисту дипломних проектів у філії кафедри працює Державна екзаменаційна комісія з тематики «Електричні апарати» та «Перетворювальна техніка». Це сприяє тому, що майже половина випускників захищає реальні дипломні проекти, які за рекомендаціями Державної екзаменаційної комісії впроваджуються у виробництво.

У 1985 році кафедра ввела в експлуатацію нові лабораторні, лекційні і науково-дослідні аудиторії. Активно впроваджується у навчальний процес обчислювальна техніка різних рівнів та розробляється спеціальне програмне забезпечення. З 1989 року кафедрою почав керувати член-кореспондент міжнародної академії комп'ютерних наук і систем, професор Олександр Миколайович Рассальський. З його приходом на кафедру в колективі виник новий науковий напрямок досліджень – створення систем автоматизованого проектування технологічних процесів. Завдяки цьому на Запорізькому заводі високовольтних апаратів розробляється і вводиться у виробництво система наскрізного технологічного забезпечення апаратного виробництва. Під керівництвом професора О.М. Рассальського на кафедрі пожвавились розробки з автоматизованих систем для забезпечення безперервного контролю стану силового обладнання високовольтних підстанцій, диспетчерського управління і контролю за високовольтними підстанціями, комерційним і технічним обліком споживання електроенергії і неелектричних енергоносіїв (пари, газу, води), керуванням технологічними процесами плавильних печей різних типів (електролізних, електронно-променевих тощо).

Наукові розробки виконуються на замовлення великих промислових підприємств Запоріжжя: ПАТ «Запоріжтрансформатор», ВАТ «Запоріжсталь», ПАТ «Дніпроспецсталь», ВАТ «Запоріжкокс», ПАТ «Запорізький феросплавний завод», КП «Запорізький титаномагнієвий комбінат». 2010 року закінчили навчання перші групи спеціальності «Електромеханічне обладнання енергоємних виробництв». Їх направили працювати на підприємства енергетичного машинобудування – в ДП «Івченко-Прогрес», ПАТ «Дніпроспецсталь» та інші. На кафедрі створили наукову школу під керівництвом завідувача кафедри професора І.Д. Труфанова з розробки і дослідження систем забезпечення стійкості енергоефективного потужного електрообладнання для електрометалургії. Постійно консультують конструкторські розробки у галузі електропривода та автоматизації виробничих процесів авіаційного машинобудування (ПАТ «Мотор-Січ»), електрометалургії (ПАТ «Дніпроспецсталь»). Налагоджено науково-педагогічні зв’язки з Національним університетом «Львівська політехніка», Національним гірничим університетом (м. Дніпропетровськ), Інженерно-педагогічною академією (м. Харків), Донецьким національним технічним університетом, Одеським національним технічним університетом та ін. У вересні 2011 року завідувачем кафедри стає професор, доктор технічних наук, заслужений винахідник України, академік Транспортної академії України Андрієнко Петро Дмитрович. Починається новий виток розвитку кафедри, наукової школи «Дослідження підвищення надійності та працездатності електричних апаратів та обладнання енергоємних виробництв» під керівництвом П.Д. Андрієнко. Отримані результати досліджень плануються до використання на підприємствах КТ «ЗЗВА», ПАТ «Дніпроспецсталь», ВАТ НДІ «Перетворювач».

Кафедра активно співробітничає з провідними науковими установами, такими як інститут електродинаміки НАН України, Московський енергетичний інститут, Національний університет «Львівська політехніка», Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», Севастопольський національний технічний університет. Це сприяє впровадженню сучасних інновацій, наукоємних і комп'ютерних технологій як у навчальний процес, так і в науково-дослідні роботи, створює умови для якісної підготовки магістрів, ефективної діяльності аспірантури. У цих наукових закладах у різні роки захистили кандидатські дисертації співробітники кафедри: В.М. Корабльов, О.Г. Стаценко, В.П. Безручко, О.І. Афанасьев, О.В. Близняков, В.В. Радченко, О.М. Рассальський, О.В. Бояринцева, Л.Б. Жорняк, М.І. Коцур, О.А. Сахно. Значна увага приділяеться видавничій діяльності. Серед різноманітної друкованої продукції надрукований ще у 1970 році підручник Ю.М. Новикова «Теория и расчет электрических аппаратов». У 90-тих роках доцент Флора В.Д. разом з доцентом МЕІ Ю.С. Коробковим видав посібники «Бесконтактные электрические аппараты автоматики» та «Электромеханические аппараты автоматики».

У 2005 році вийшли з друку посібники О.М. Рассальского «Аналіз і розрахунок теплових режимів силового електроустаткування» та О.В. Близнякова «Дослідження та випробування електричних апаратів» (в 2013 році опубліковане друге, перероблене і доповнене видання О.В. Близнякова). За роки свого існування кафедра підготувала понад 4000 фахівців. Її випускники сумлінно працюють майже на всіх підприємствах та в установах нашого регіону. Чимало з них займають керівні посади у КТ «ЗЗВА» (близько 50 фахівців), у тому числі О.В. Кох-Коханенко – заступник генерального директора, В.В.Андрущенко – технічний директор, О.Ю. Савельев – головний технолог, а також на інших підприємствах: О.М. Бас – генеральний конструктор «ЗТР», В.Т. Бельдій – заступник директора ВАТ «BIT» та десятки інших фахівців. Сьогодні кафедра має в своєму розпорядженні 5 лабораторій та клас для підготовки аспірантів, докторантів та обдарованої молоді в межах студентського конструкторського бюро. Кафедра «Електричні та електронні апарати» однією з перших в Україні почала проводити щорічний набір групи студентів з англійською мовою навчання (1999р., група ЕА-519 за спеціальністю «Електричні машини та апарати»). Студенти вже з першого курсу вивчають усі дисципліни мовою міжнародного спілкування, що суттєво підвищує їх професійний рівень.

Випускники англійських груп кафедри мають можливість продовжити своє навчання в кращих вищих навчальних закладах Європи та Америки, отримати високооплачувану роботу в провідних світових компаніях. Вдосконалення фахової підготовки студентів та впровадження нового, прогресивного в навчальний процес; отримання корисних наукових здобутків та їх впровадження – це головні цілі, на досягнення яких спрямовані всі зусилля колективу кафедри «Електричні та електронні апарати».

 

 

 

 

 

 

 

Файл: 

Сторінки